В четвъртък Ангола обяви намерението си да се оттегли от ОПЕК, с което повлия на водената от Саудитска Арабия петролна коалиция, която се застъпва за увеличаване на съкращенията на добива с цел стабилизиране на цените на петрола.
Диамантино Азеведо, министър на петрола на Ангола, изрази мнение, че страната вече не възприема членството в Организацията на страните износителки на петрол като полезно, което е в унисон с предишните напускания на Еквадор и Катар през последното десетилетие.
Това решение предизвика спад на международните цени на петрола с до 2.4% в четвъртък. Анализаторите изразиха загриженост относно единството на ОПЕК и нейния по-широк орган за сътрудничество – ОПЕК+, който включва Русия и други съюзнически държави. Неотдавнашното прилагане на съкращения на добива на петрол от януари от ОПЕК+ имаше за цел да укрепи пазара; напускането на Ангола обаче предизвика спекулации относно солидарността на коалицията.
Напускането на Ангола беше предизвикано от несъгласие с решението на ОПЕК+ да намали квотата си за добив за 2024 г. Това несъгласие допринесе за забавянето на неотдавнашната политическа среща на ОПЕК+ през ноември и за постигането на консенсус относно новите ограничения на добива.
Напускането на Ангола – страна, която изпитва затруднения да изпълни квотата си за ОПЕК+ поради намаляващите инвестиции и липсата на значителни нови разработки на петролни находища, ще намали броя на членовете на ОПЕК до 12 държави с производство на суров петрол от около 27 милиона барела дневно, което представлява около 27 % от световния петролен пазар.
На фона на напускането на някои членове и усилията за ограничаване на производството делът на ОПЕК на световния пазар на петрол намаля от 34% през 2010 г. Освен това страните извън ОПЕК, по-специално САЩ, увеличиха добива си, което допълнително намали пазарния дял на ОПЕК.
Очаква се предстоящото включване на Бразилия в ОПЕК+ през януари; страната обаче няма да участва в координираните ограничения на добива на групата.
Зависимостта на Ангола от петрола и природния газ, които съставляват близо 90% от общия ѝ износ, е повод за безпокойство за правителството, особено след неблагоприятното въздействие на КОВИД пандемията и намалените световни цени на горивата върху икономиката на страната.
Големи петролни компании и независими дружества, като TotalEnergies, Chevron, ExxonMobil и Azule Energy, работят на територията на Ангола, като допринасят за развитието на петролната ѝ индустрия.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.