От ОАЕ, третият по големина производител на петрол в ОПЕК, са готови да увеличат добива си на петрол през следващата година, след като квотата им беше преразгледана в посока нагоре в рамките на споразумението ОПЕК+.
Въпреки този скок общото производство на ОПЕК+ може да не се увеличи пропорционално, тъй като някои членове като Ангола изостават от намалените си квоти.
Настойчивата молба на ОАЕ за увеличаване на квотата за производство беше посрещната със значителна концесия по време на срещата през юни. Тази корекция ще доведе до увеличаване на производството им с 200,000 барела дневно до 3.219 милиона барела дневно за 2024 г., което отразява нарастващия производствен капацитет на страната.
Докато ОАЕ се подготвят за засилен добив на петрол през 2024 г., се спекулира с намеренията на Саудитска Арабия да удължи доброволните си съкращения и през следващата година. Този ход е повлиян от неотдавнашните спадове на цените на петрола до $80 за барел и традиционния спад в търсенето през първото тримесечие. На пазара все по-често се говори за възможността ОПЕК+ да обяви по-дълбоки съкращения по време на предстоящата среща на 25-26 ноември.
Анализаторите от ING предвиждат удължаване на доброволните съкращения от страна на Саудитска Арабия и Русия до началото на 2024 г. Въпреки това по-широката позиция на ОПЕК+ по отношение на допълнителните съкращения остава несигурна. Те подчертаха, че едно по-дълбоко колективно намаление, съчетано с продължаването на доброволните съкращения от страна на основните участници, може да обезсили очаквания пазарен излишък през първото тримесечие на 2024 г.
Развиващата се динамика в рамките на ОПЕК+ сигнализира за нюансирано балансиране между целите на отделните членове и по-широкия пазарен сценарий. Стремежът на ОАЕ към увеличаване на производството контрастира с размислите около потенциалните колективни съкращения, като бележи ключов момент в оформянето на бъдещите стратегии на алианса в условията на колебания на петролния пазар.
Робърт Кийосаки, известен с книгата си “Богат татко, беден татко”, подчерта неотложната заплаха от нарастващия американски дълг, който само през ноември е нараснал с $240 милиарда.
Богатството на милиардерите нарасна значително през тази година благодарение на процъфтяващия фондов пазар, който се характеризира с над 20-процентно увеличение на индекса S&P 500 и над 50-процентно увеличение на Nasdaq 100 от началото на годината.
Европейските законодатели постигнаха новаторско споразумение за регулиране на изкуствения интелект (AI), което проправя пътя за цялостен закон за AI в западните държави.
По време на годишната среща на върха на БРИКС 2023 алиансът обяви разширяване на дейността си с участието на шест държави.