Цените на петрола отбелязаха второ поредно седмично повишение поради засилващите се опасения от евентуално разпространение на конфликта в Близкия изток. Усилията на САЩ да отложат инвазията на Израел в Газа обаче доведоха до лек спад на цените в петък.
Първоначално Израел се противопостави на отлагането на планираната като значителна военна операция срещу Хамас. Под натиска на САЩ Израел се съгласи да отложи нападението, сигнализирайки за потенциално по-ограничен подход за намаляване на жертвите сред цивилното население. Президентът Джо Байдън обяви, че доставките на помощи ще достигнат до Газа в рамките на 24 до 48 часа.
Тези събития доведоха до спад на цените в петък, въпреки че по-ранни инциденти повишиха вероятността в конфликта да участва и Иран. Израелските военни съобщиха, че са нанесли удари по цели на Хамас в Газа и са отговорили на огъня от Ливан, като са поразили обекти на Хизбула.
Междувременно САЩ наблюдаваха увеличаване на атаките с безпилотни самолети в Ирак и Сирия, а американски разрушител прихвана крилати ракети, насочени към Израел от бунтовниците хути в Йемен.
По-активният декемврийски договор за „West Texas Intermediate“ спадна, като в петък се установи близо до $88 за барел, но все пак отбеляза втори пореден седмичен ръст.
В отговор на войната на пазара на опции се наблюдаваше повишена активност, като търговците се позиционираха около риска от по-нататъшно покачване на цените на суровия петрол. В продължение на близо месец бичите кол опции постоянно надделяваха над мечите пут опции в търговията.
Въпреки това анализаторите на JPMorgan Chase & Co. предполагат, че дори ескалацията на конфликта може да не доведе до трайно повишаване на цените. Те отбелязаха, че геополитическите рискове са довели до повишаване на цените с около $7, отколкото биха били при други обстоятелства.
Отделно от това в четвъртък Министерството на енергетиката на САЩ обяви намерението си да закупи до 6 милиона барела за стратегическия петролен резерв, тъй като продължава да попълва запасите след рекордното изтегляне.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.