Начало » Други » Пазарът на петрол продължава да страда – какво да очакваме?

Пазарът на петрол продължава да страда – какво да очакваме?

21.01.2024 10:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Пазарът на петрол продължава да страда – какво да очакваме?

Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) световният пазар на петрол е изправен пред предизвикателство, характеризиращо се с нарастващо предлагане и отслабващо търсене.

Основните фактори, които оказват влияние върху тази ситуация, са нестабилният икономически растеж, повишената ефективност на потреблението и увеличаването на броя на електрическите превозни средства. ОПЕК+ се бори с намаляващия си пазарен дял, особено под въздействието на засилените доставки от САЩ, Бразилия, Гвиана и Канада.

Въпреки непрекъснатото нарастване, световното търсене на петрол се забавя. МАЕ прогнозира увеличение с 1.2 милиона барела на ден през 2024 г., в сравнение с рязкото нарастване с 2.3 милиона барела на ден през 2023 г. Сред факторите, допринасящи за това забавяне, са умереният икономически растеж, повишената ефективност на потреблението и все по-широкото внедряване на електрически превозни средства и превозни средства, задвижвани с батерии.

Значителна пазарна сила, допринасяща за дисбаланса, е очакваното рязко увеличение на предлагането от САЩ, Бразилия, Гвиана и Канада, което заедно се очаква да увеличи предлагането с 1.5 милиона барела на ден през 2024 г. Сред тях Бразилия е единственият член на ОПЕК+.

Въпреки опитите на ОПЕК+ да ограничи предлагането, начело със Саудитска Арабия и Русия, цените на петрола, особено на бенчмарка Брент, спаднаха под $80, в сравнение с близо $100 преди това.

Геополитическото напрежение в Близкия изток създава допълнителни рискове за пазара. Неотдавнашните военни действия срещу цели на хутите в Йемен, в отговор на нападенията срещу петролни танкери в Червено море, пораждат опасения за потенциални смущения в петролните потоци. МАЕ отчита тези рискове, като същевременно запазва прогнозата си за „сравнително добре снабден“ пазар през 2024 г.

Забележително е, че западните санкции срещу руския петрол показват все по-малка ефективност. През декември износът на руски суров петрол се увеличи с 500,000 барела на ден, достигайки рекордно висок месечен показател от 7.8 милиона барела на ден. Това превръща Русия във втория по големина производител на петрол в света, отстъпвайки единствено на САЩ.

В заключение, петролният пазар е изправен пред предизвикателствата на увеличеното предлагане и намаленото търсене, като определени региони допринасят за дисбаланса. Геополитическото напрежение в Близкия изток и устойчивостта на руския износ на петрол въпреки санкциите допълнително усложняват глобалния петролен пейзаж.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето как да разчитаме крипто индекса на страха и алчността

Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.

14.07.2025 17:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Управителят на Английската централна банка с предупреждение за стабилните монети

Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.

14.07.2025 12:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Националната банка на Чехия инвестира в Coinbase

Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.

14.07.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Златото превъзхожда американския пазар на акции в продължение на 25 години

В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.

13.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.