Начало » Други » Пазарът на петрол продължава да страда – какво да очакваме?

Пазарът на петрол продължава да страда – какво да очакваме?

21.01.2024 10:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Пазарът на петрол продължава да страда – какво да очакваме?

Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) световният пазар на петрол е изправен пред предизвикателство, характеризиращо се с нарастващо предлагане и отслабващо търсене.

Основните фактори, които оказват влияние върху тази ситуация, са нестабилният икономически растеж, повишената ефективност на потреблението и увеличаването на броя на електрическите превозни средства. ОПЕК+ се бори с намаляващия си пазарен дял, особено под въздействието на засилените доставки от САЩ, Бразилия, Гвиана и Канада.

Въпреки непрекъснатото нарастване, световното търсене на петрол се забавя. МАЕ прогнозира увеличение с 1.2 милиона барела на ден през 2024 г., в сравнение с рязкото нарастване с 2.3 милиона барела на ден през 2023 г. Сред факторите, допринасящи за това забавяне, са умереният икономически растеж, повишената ефективност на потреблението и все по-широкото внедряване на електрически превозни средства и превозни средства, задвижвани с батерии.

Значителна пазарна сила, допринасяща за дисбаланса, е очакваното рязко увеличение на предлагането от САЩ, Бразилия, Гвиана и Канада, което заедно се очаква да увеличи предлагането с 1.5 милиона барела на ден през 2024 г. Сред тях Бразилия е единственият член на ОПЕК+.

Въпреки опитите на ОПЕК+ да ограничи предлагането, начело със Саудитска Арабия и Русия, цените на петрола, особено на бенчмарка Брент, спаднаха под $80, в сравнение с близо $100 преди това.

Геополитическото напрежение в Близкия изток създава допълнителни рискове за пазара. Неотдавнашните военни действия срещу цели на хутите в Йемен, в отговор на нападенията срещу петролни танкери в Червено море, пораждат опасения за потенциални смущения в петролните потоци. МАЕ отчита тези рискове, като същевременно запазва прогнозата си за „сравнително добре снабден“ пазар през 2024 г.

Забележително е, че западните санкции срещу руския петрол показват все по-малка ефективност. През декември износът на руски суров петрол се увеличи с 500,000 барела на ден, достигайки рекордно висок месечен показател от 7.8 милиона барела на ден. Това превръща Русия във втория по големина производител на петрол в света, отстъпвайки единствено на САЩ.

В заключение, петролният пазар е изправен пред предизвикателствата на увеличеното предлагане и намаленото търсене, като определени региони допринасят за дисбаланса. Геополитическото напрежение в Близкия изток и устойчивостта на руския износ на петрол въпреки санкциите допълнително усложняват глобалния петролен пейзаж.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ripple подаде заявление за национален банков лиценз

Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.

03.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.