Конфликтът между Израел и Хамас има значителна вероятност, над 50 %, да включи войнствени групи в Ливан или Сирия, което може да доведе до пряк сблъсък с Иран.
Това от своя страна може да доведе до по-големи смущения на петролните пазари, отколкото се очаква понастоящем от финансовите пазари. Мат Герткен, главен геополитически стратег в BCA Research, смята, че вероятността конфликтът да се разпростре извън Газа през следващата година е 70%.
Въпреки тези опасения досега инвеститорите демонстрираха относително спокойствие. Основните американски борсови индекси, включително DJIA, SPX и COMP, се повишиха в понеделник сутринта. Доходността на държавните облигации от 2-годишна до 30-годишна също се повиши, което показва, че инвеститорите се отдалечават от държавния дълг. Цените на петрола, след неотдавнашното им покачване, отбелязаха спад, като сорт „Brent“ се смъкна под $90 за барел.
Някои представители на търговските среди се притесняват от неочаквана втора вълна на инфлацията в САЩ, която не е напълно отчетена на финансовите пазари. Това се случва в момент, когато се очаква Федералният резерв да запази статуквото на заседанието си на 31 октомври – 1 ноември. Несигурността във Фед потенциално може да доведе до повишаване на инфлацията и пазарните лихвени проценти.
Герткен от BCA Research прогнозира само 30% вероятност Израел да ограничи отговора си до Газа. Вместо това той предвиди 45% вероятност конфликтът да се разшири и да обхване Хизбула и други войнствени групи в Ливан и Сирия, което може да доведе до регионална война с последици за петролните пазари.
Освен това Герткен смята, че има 25% вероятност Израел да се насочи към Иран и неговите активи, което може да накара Иран да реагира с военни средства, включително да наруши доставките на петрол. BCA Research предполага 31% вероятност за големи петролни сътресения поради ескалиращата нестабилност в Близкия изток през следващите 12-24 месеца. Те препоръчват да се инвестира в акции в областта на отбраната и енергетиката, за разлика от цикличните акции.
Сима Шах, главен глобален стратег в Principal Asset Management, отбеляза, че макар цените на суровия петрол тип Brent да не са отбелязали съществено повишение, значителна ескалация на напрежението може да окаже натиск за повишаване.
Ако се задържи, това би могло да се отрази на базисната инфлация и инфлационните очаквания, което потенциално да наложи намеса на централната банка. Рязкото повишаване на цените на петрола, съчетано с нарастващ ценови натиск, може да заплаши с подновяване на сътресенията на пазара на облигации, което подчертава значението на диверсифицирания портфейл с акцент върху висококачествени и защитни активи в светлината на ситуацията в Израел.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.