Цените на петрола се повишиха, възстановявайки се от последното триседмично дъно, тъй като търговците оцениха ескалацията на геополитическото напрежение и ястребовите забележки на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл.
Цената на West Texas Intermediate надхвърли $72 за барел, след като се колебаеше през целия ден, като ръстът в края на деня бе подкрепен от възстановяването на капиталовите пазари от по-ранните дъна.
Освен това засилените удари на САЩ по йеменските хути, най-значителните от 11 януари насам, допринесоха за подкрепа на цените.
Въпреки повишените рискове за корабоплаването в Червено море поради конфликта обаче изобилните доставки на петрол смекчиха премията за геополитически риск.
По-широките пазарни нагласи отслабнаха след коментарите на Пауъл в неделя, които предполагат, че намаляването на лихвените проценти може да бъде отложено след март, докато Фед прецени дали инфлацията намалява устойчиво.
Освен това доларът се покачи до най-високото си равнище от близо три месеца, намалявайки привлекателността на суровините, оценявани в тази валута.
Миналата седмица цените на суровия петрол се понижиха, заличавайки по-голямата част от печалбите, постигнати по-рано през годината, на фона на дискусиите за спиране на четиримесечния конфликт между Израел и Хамас. Въпреки това съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан посочи в неделя, че споразумение не е предстоящо.
На други места се очаква значителна част от капацитета за рафиниране да бъде изключен след пожар в съоръжение на „Лукойл“ в руския Волгоград, за който се твърди, че е причинен от свален от Украйна дрон.
Фючърсите върху дизеловото гориво в Европа поскъпнаха с цели 2.6 % в понеделник, отбелязвайки най-голямото увеличение от една седмица насам. В САЩ най-голямата рафинерия в Средния Запад – заводът на BP Plc в Уайтинг, Индиана, също не работи.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.