Някои очакват повишаването на лихвените проценти да се забави, докато централните банки продължават да се борят с инфлационната заплаха.
В отговор на това криптовалутите вероятно ще останат волатилни, подобно на рисковите активи на други пазари.
В докладите се подчертава, че тази седмица САЩ ще публикуват данните си за инфлацията през ноември, които ще са ключови за решението на Федералния резерв за монетарната политика до края на 2023 г.
Федералният комитет по операциите на открития пазар на САЩ (FOMC) обяви решението си да повиши лихвените проценти на 14 декември. Има 75% вероятност повишението да е с 50 базисни пункта. В същото време централните банки на Европа и Великобритания също ще публикуват решенията си за лихвените проценти през седмицата.
Днес пазарната капитализация на световните криптовалути спадна до $877 милиарда, според данни от CoinMarketCap. Към момента на публикуване Биткойн се търгува малко под нивото от $17,000, а Етериум под $1,300.
Всички водещи криптовалути по пазарна капитализация бяха на червено след откриването на новата седмица.
На световните пазари курсовете на златото се понижиха на фона на предстоящото политическо решение. Тъй като златото се счита за хедж срещу инфлацията, понижаването на инфлационните нива сваля цената на жълтия метал. Често определян като „дигиталното злато“, Биткойн също се очаква да остане силно волатилен при прехода.
Старши стратегът на Bloomberg Майк МакГлоун наскоро написа в Twitter, че BTC се превръща във високоволатилната версия на златото. Това означава, че Биткойн може да надмине златото по време на пазарни спадове.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн през 2024: Какво да очакват инвеститорите?
А с навлизането на рецесионните настроения през 2023 г. Макглоун очаква златото да се превърне в много добре представящ се актив.
Към момента на публикуване индексът на страха и алчността на Биткойн сочи към „страх“ на пазара.
Индексът на страха и алчността при Биткойн е инструмент, който използва данни от различни източници, за да измери нивото на страх или алчност на пазара на BTC. Той се основава на фактори като волатилност, пазарни тенденции и обем, и е предназначен да помогне на инвеститорите да вземат по-информирани решения за това кога да купуват или продават флагманската криптовалута.
Индексът работи със скала от 0 до 100, като 0 е най-силния страх, а 100 е най-високото ниво на алчност. Отчет от 50 се счита за неутрален. Важно е да се отбележи, че индексът на страха и алчността не предсказва бъдещи пазарни движения и трябва да се използва само като общо мерител на настроения.
Пробивът на Биткойн до ново историческо ниво над $118,000 поднови импулса на крипто пазара. Докато самият BTC отбеляза добри печалби, няколко алткойна се възползваха от подновения интерес на инвеститорите.
Спот Биткойн ETF-ите отбелязаха огромен приток от над $1 милиард в един ден в четвъртък, подхранван от скока на водещия дигитален актив до ново историческо постижение над $118,000.
След като Биткойн премина над $118,000, новите макроикономически и ончейн данни сочат, че ралито може би все още е в началото си.
Скокът на Биткойн до нови рекордни нива се развива по различен начин от предишните ралита, според доклад от 11 юли на компанията за крипто проучвания и инвестиции Matrixport.