Понастоящем криптовалутите преминават през турбулентни времена, белязани от резки корекции след неотдавнашния опит за възстановяване.
Пазарните нагласи, които по-рано бяха подкрепени от сериозни институционални инвестиции, сега леко се промениха към предпазливост. Тази промяна стана очевидна, тъй като трейдърите реагираха на пазарната динамика, като се освободиха от активи, което доведе до увеличаване на ликвидациите.
Допълнителни признаци за мечи настроения са честотата и дълбочината на ценовите корекции. Когато при криптовалутите се наблюдават последователни низходящи движения за продължителни периоди, това често е сигнал за по-широк песимизъм сред инвеститорите.
Този модел отразява предишни пазарни цикли, като например сериозния спад на цената на Биткойн от върха ѝ над $62,000 през 2021 г. до под $25,000 по-късно същата година.
Освен това наблюдението на резервите на BTC миньорите осигурява важна информация за пазарните условия. По време на спадовете миньорите са склонни да коригират стратегиите си въз основа на пазарната активност.
Продажбата на резерви сочи дефанзивна позиция за намаляване на загубите, докато задържането на активи предполага увереност в потенциалните възходящи движения. Тези фактори колективно оформят текущия разказ на крипто пазара, като влияят върху настроенията на инвеститорите и пазарната динамика занапред.
Понижението на Биткойн от неотдавнашния му исторически връх от $123,000 до под $117,000 предизвика вълнение, но според Deutsche Bank това не е типичен спад.
След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.
В поразително противоречие с дългогодишния си скептицизъм към криптовалутите Vanguard Group вече притежава повече от 20 милиона акции на Strategy Inc.- софтуерната компания, която е известна с това, че е свързана с Биткойн чрез огромните си дялове.
Биткойн се изстреля към границата от $122,000 след вълна от ликвидации на шорт позиции, което повтаря пазарното поведение, наблюдавано за последно през ноември 2024 г.