Асоциацията на пакистанските банки (PBA), състояща се от 31 конвенционални банки, работещи в Пакистан се съгласи да създаде базирана на блокчейн платформа за процедурите по опознаване на клиентите (KYC).
Според Daily Times на 2 март PBA е подписала договор за изграждане на първата в страната eKYC национална банкова платформа, която използва блокчейн технология. Тази инициатива е с цел да подпомогне борба с прането на пари (AML) и борбата с финансирането на тероризма – проект, ръководен от Държавната банка на Пакистан (SBP).
В SBP участват известни международни банки като Citibank, Deutsche Bank и Industrial and Commercial Bank of China. Основната цел на блокчейн платформата е да се подобри оперативната ефективност, особено по време на процеса на присъединяване, което да доведе до по-добро клиентско преживяване.
Avanza Group беше избрана да разработи eKYC платформата, наречена “Consonance”, която ще позволи на банките членки да споделят и стандартизират информацията за клиентите чрез децентрализирана и саморегулирана мрежа. Банките обаче могат да имат достъп до данните на клиентите само с тяхно съгласие.
A momentous occasion! 🤝
Pakistan Banks’ Association (PBA) and Avanza Group signed the Project Contract for Pakistan’s first Blockchain based National Banking Platform in Karachi on 2nd March 2023.#AvanzaGroup #AvanzaInnovations #AvanzaSolutions #demystifyingthefuture #PBAeKYC pic.twitter.com/2XMcxHoanL
— Avanza Group (@avanzagrp) March 3, 2023
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум: Анализатор споделя предупреждение за алткойна
Наскоро Пакистан прие нови закони за въвеждане на дигитална валута на централната банка (CBDC) до 2025 г., присъединявайки се към други държави в CBDC надпреварата. Съгласно новите закони институциите за електронни пари ще получават лицензи от SBP за издаване на CBDC.
Заместник-управителят на SBP, Джамил Ахмад похвали нормативните актове, заявявайки, че те демонстрират ангажимента на банката към откритост, внедряване на технологии и дигитализация на финансовата система.
Употребата на Arbitrum (ARB) нарасна, след като решението за мащабиране от втори слой разпредели 12.75% от токените си чрез airdrop.
Децентрализираното финансиране (DeFi) беше основна тема на дискусия на неотдавнашната среща на Консултативния комитет по технологиите (TAC) на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) във Вашингтон.
Напоследък в мрежата на Arbitrum се наблюдава рязък скок на активността, като броят на транзакциите и адресите се е увеличил значително.
По данни на DeFillama обемът на транзакциите на децентрализираната борса (DEX) Arbitrum наскоро е достигнал нови върхове.