Асоциацията на пакистанските банки (PBA), състояща се от 31 конвенционални банки, работещи в Пакистан се съгласи да създаде базирана на блокчейн платформа за процедурите по опознаване на клиентите (KYC).
Според Daily Times на 2 март PBA е подписала договор за изграждане на първата в страната eKYC национална банкова платформа, която използва блокчейн технология. Тази инициатива е с цел да подпомогне борба с прането на пари (AML) и борбата с финансирането на тероризма – проект, ръководен от Държавната банка на Пакистан (SBP).
В SBP участват известни международни банки като Citibank, Deutsche Bank и Industrial and Commercial Bank of China. Основната цел на блокчейн платформата е да се подобри оперативната ефективност, особено по време на процеса на присъединяване, което да доведе до по-добро клиентско преживяване.
Avanza Group беше избрана да разработи eKYC платформата, наречена „Consonance“, която ще позволи на банките членки да споделят и стандартизират информацията за клиентите чрез децентрализирана и саморегулирана мрежа. Банките обаче могат да имат достъп до данните на клиентите само с тяхно съгласие.
A momentous occasion! 🤝
Pakistan Banks’ Association (PBA) and Avanza Group signed the Project Contract for Pakistan’s first Blockchain based National Banking Platform in Karachi on 2nd March 2023.#AvanzaGroup #AvanzaInnovations #AvanzaSolutions #demystifyingthefuture #PBAeKYC pic.twitter.com/2XMcxHoanL
— Avanza Group (@avanzagrp) March 3, 2023
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум: Анализатор споделя предупреждение за алткойна
Наскоро Пакистан прие нови закони за въвеждане на дигитална валута на централната банка (CBDC) до 2025 г., присъединявайки се към други държави в CBDC надпреварата. Съгласно новите закони институциите за електронни пари ще получават лицензи от SBP за издаване на CBDC.
Заместник-управителят на SBP, Джамил Ахмад похвали нормативните актове, заявявайки, че те демонстрират ангажимента на банката към откритост, внедряване на технологии и дигитализация на финансовата система.
Lido може скоро да промени начина, по който се вземат решения в рамките на своята екосистема. Ново предложение, LIP-28, представено на 8 май, има за цел да даде на притежателите на стейкнати Етериум токени (stETH) правото да се противопоставят на потенциално вредни решения, взети от гласуващите с LDO токени.
Robinhood изглежда в готовност да направи най-смелата си стъпка досега: Да доведе американските финансови пазари в Европа с помощта на блокчейн технологията.
Мелдивите се стреми да се превърне в глобален играч в областта на финансовите технологии.
Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин призова за основна промяна на дизайна на блокчейна, предупреждавайки, че нарастващата сложност на мрежата застрашава нейния дългосрочен успех.