Държавната банка на Пакистан наскоро обяви плана си за създаване на дигитална валута, подобна на Биткойн, присъединявайки се към други държави в стремежа им да създадат дигитална валута на централната банка (CBDC).
Пакистан има за цел да въведе своя собствена дигитална валута, която ще има характеристики, сравними с тези на Биткойн, като заместител на физическата валута. Този ход е в съответствие със световната тенденция, наблюдавана при други държави, които разработват свои CBDC.
Въвеждането на дигитална валута в Пакистан се очаква да преустанови използването на физическата валута, да намали разходите по транзакциите и да повлияе на движението на капитала в обществото.
Шукат Бизинджо, допълнителен директор на Групата за дигитални финансови услуги в Държавната банка на Пакистан (SBP) спомена, че Пакистан активно проучва концепцията за бичи/мечи договори с възможност за кол опции (callable bull/bear contracts – CBBC) като потенциален начин за въвеждане на дигитални валути.
Бизинджо изтъкна участието на Държавната банка на Пакистан в оценката и консултациите с други централни банки относно CBBC и дигиталните валути на централните банки по време на речта си на Международната конференция за мобилна търговия 2023.
Освен това Държавната банка на Пакистан води разговори с местни бизнес лидери за въвеждане на дигитални валути в страната. Длъжностното лице подчерта и напредъка, постигнат от институциите за електронни пари (EMI) в сферата на електронното банкиране.
EMI успешно въведоха портфейли за електронни пари за клиенти и предприятия, както и други възможности за дигитални плащания като предплатени карти и безконтактни плащания.
Освен това служителят на SBP спомена, че в момента 12 EMI се намират на различни етапи от получаването на лицензи от централната банка.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.