Със скорошния срив на FTX, покрай който бяха завлечени и други крипто компании, бяха повдигнати много въпроси за устойчивостта на криптопазарите.
По време на интервю за CNBC Джак Малерс – главният изпълнителен директор на Strike – коментира текущото положение.
Той започна като подчерта, че нито той, нито компанията, нито Биткойн имат нещо общо с FTX или Сам Банкман-Фрид. Малерс открито сподели виждането си, че целият сюжет е „отвратително, злонамерено престъпление“ и „екстремна крайност на престъпление и измама“.
Сривът на криптоборсата е убедила мнозина, че Биткойн изпъква на фона на остатъка от пазара, спомена Малерс, описвайки криптоиндустрията и блокчейн като „арбитраж на тренда“. Според него, алткойните се възползват от иновацията, която Биткойн представи на света.
Това са средства за арбитраж на тренда и извършване на изключителни престъпления – това е тъжно, грозно и трябва да спре.
Това [събитията около FTX] няма нищо общо с Биткойн. Това е скъп и болезнен урок – има Биткойн и има всичко останало.
Бих искал да кажа, че въобще не съм шокиран, че FTX притежава 0 Биткойн. Ако искате да [вършите измами и престъпления] – не бихте използвали Биткойн. Това е добре замислен инструмент за борба за свобода за хората и всичко друго трябва да приключи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC): Ще стигнем $149,000 около следващия халвинг – Pantera Capital
Водещата на предаването попита Малерс дали вижда верижната реакция, причинена от срива на FTX, като проблем за Биткойн. Според него има два важни елемента в тази история. На първо място пазарът е отсял „фалшивата стойност“ и вече ще е по-явно какво е устойчиво.
Когато другият водещ попита директора на Strike дали според него Сам Банкман-Фрид е „измамник“, Малерс сподели, че бившата глава на FTX вероятно се е ангажирал с незаконни действия и е разполагал с клиентски средства.
В идните дни и седмици вероятно ще изплува още информация, като от CryptoDnes ще следим събитията.
Високопрофилно разследване на една от най-големите крипто измами тази година доведе до ареста на мъж от Уелингтън, след като властите в Нова Зеландия и САЩ предприеха мерки срещу трансграничната киберпрестъпност.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.