Една единична транзакция с Биткойн генерира същото количество електронни отпадъци като изхвърлянето на два iPhone в кофата, според нов анализ на икономисти от холандската централна банка и MIT.
Докато въглеродният отпечатък на Биткойн е добре проучен, по-малко внимание се отделя на огромното оттичане от компютърния хардуер, което криптовалутата стимулира.
Специализирани компютърни чипове, наречени ASIC, се продават с единствена цел да изпълняват алгоритмите, които защитават Биткойн мрежата, процес, наречен добив, който възнаграждава тези, които участват с изплащания на BTC.
Но тъй като само най-новите чипове са достатъчно енергийно ефективни, за да добиват рентабилно, ефективните миньори трябва постоянно да заменят своите ASIC с по-нови и по-мощни версии.
„Продължителността на живота на устройствата за добив на Биткойн остава ограничена само до 1.29 години„, пишат изследователите Алекс де Врайс и Крисчън Стол в статията „Нарастващият проблем с електронните отпадъци на Биткойн„, публикуван в списанието „Ресурси, опазване и рециклиране„.
В резултат на това ние изчисляваме, че цялата Биткойн мрежа в момента преминава през 30.7 метрични килотона оборудване годишно. Този брой е сравним с количеството на малки отпадъци от ИТ и телекомуникационно оборудване, произведено от страна като Холандия.
През 2020 г. Биткойн мрежата обработи 112.5 милиона транзакции (в сравнение с $539 милиарда, обработени от традиционните доставчици на платежни услуги през 2019 г.), според икономистите, което означава, че всяка отделна транзакция „се равнява на поне 272 г електронни отпадъци„. Това е теглото на два iPhone 12 мини.
Причината, поради която електронните отпадъци са такъв проблем за криптовалутата, е, че за разлика от повечето от изчислителния хардуер, ASIC нямат алтернативна употреба, освен добив на Биткойн, и ако не може да се прави печалба от копаенето на BTC, те изобщо нямат бъдеща цел. Теоретично е възможно тези устройства да възвърнат способността си да работят на печалба в по-късен момент, ако цените на Биткойн внезапно се повишат и увеличат приходите от добив, отбелязват авторите.
„Въпреки това има няколко фактора, които обикновено предотвратяват значително удължаване на живота на криптодобивните устройства„, добавят те. Съхранението на хардуер за копаене струва пари и колкото по-дълго се съхранява, толкова по-малко вероятно е той някога да прави печалби.
Авторите също така предупреждават, че проблемът с електронните отпадъци вероятно ще се разраства допълнително, ако цената на Биткойн продължава да расте, тъй като това ще стимулира по-нататъшни инвестиции и подмяна на ASIC хардуера.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ветеран трейдър споделя прогнозата си за Биткойн (BTC)
Ако общността се опита да намали проблема си с електронните отпадъци, статията заключава, че ще трябва да замени процеса на добив на Биткойн „изцяло с по-устойчива алтернатива„, а статията предлага „доказателство за залог„. Етериум, наследник на Биткойн, обяви през май планове да премине към доказателство на залог в рамките на месеци, въпреки че тази миграция все още не е настъпила.
Други алтернативи на Биткойн са били по-малко успешни в ограничаването на техния екологичен отпечатък. Chia, криптовалута, изградена по алгоритъм „доказателство за време и пространство„, е обвинена, че води до недостиг на хард дискове и SSD дискове.
Пазарното поведение на Биткойн се е променило значително през настоящия цикъл, демонстрирайки модели, различни от предишните бичи периоди, според Glassnode, платформа за блокчейн анализи.
Върховният съд на САЩ отказа да се намеси в съдебно дело срещу Nvidia, като по този начин позволи на акционерите да продължат делото си относно приходите на компанията, свързани с крипто.
Измина почти една година, откакто на 11 януари в САЩ започнаха да се предлагат спот Биткойн ETF.
На 10 декември Шактиканта Дас завърши мандата си като управител на Резервната банка на Индия (RBI) и се възползва от възможността да изтъкне трайната си визия за индийската икономика, подчертавайки по-специално ролята на дигиталните иновации.