Федералният съд на САЩ нареди на Сам Иккурти, собственик на измамен крипто хедж фонд, да изплати близо $84 милиона на инвеститорите, подведени от неговата Понци схема.
Окръжният съд на Илинойс се произнесе срещу Иккурти и неговите фирми, налагайки глоба в размер на $83,757,249 и обезщетение от $36,967,285.
Иккурти е управлявал дружества, сред които Jafia LLC, Ikkurty Capital, Rose City фондът и Seneca Ventures. Той е обещавал на инвеститорите висока възвръщаемост, като например 15% годишен доход от PoS добив и потенциална печалба до 2,708% от инвестиция от $100.
Съдът установи, че той не е успял да достави никакви нетни печалби, като вместо това е управлявал система, която преразпределя средства от нови инвеститори към предишни, наподобявайки Понци схема.
През 2022 г. Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) повдигна обвинение на Иккурти за това, че е управлявал измама.
Подсъдимият твърди, че не е бил под регулацията на CFTC или под контрола на съдебната власт, но съдът потвърди правомощията си, заявявайки, че има юрисдикция по федерален въпрос съгласно Закона за стоковите борси.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.