Главният изпълнителен директор на Thodex, Фарук Фатих Озер, е осъден на 11,196 години затвор за престъпления, включително измами и пране на пари.
Фарук Фатих Озер, главен изпълнителен директор на базираната в Турция крипто борса Thodex, е осъден на 11,196 години затвор от турски съд за множество престъпления, включително измама, ръководене на престъпна организация и пране на пари. Thodex беше най-голямата крипто борса в Турция, но през април 2021 г. внезапно спря да функционира онлайн, а Озер избяга в Албания.
Съдът в Истанбул осъди Фарук Фатих Озер на 11,196 години затвор за измама на хиляди крипто инвеститори с повече от $2 милиарда, съобщи Bloomberg на 8 септември.
Двамата му братя и сестри също получиха присъди за затвор. На Озер бяха повдигнати няколко обвинения, като измама при утежняващи обстоятелства, ръководене на престъпна организация и пране на пари.
Фарук Фатих Озер основа Thodex през 2017 г. и избяга в Албания, след като Thodex фалира през април 2021 г. Турското министерство на вътрешните работи заяви, че става въпрос за измама при напускане на страната. Озер беше арестуван в Албания през август 2022 г. и екстрадиран в Турция през април тази година след дълъг съдебен процес.
Макар че общият размер на загубите за крипто инвеститорите остава неизвестен, според обвинителния акт на прокуратурата те се оценяват на $13 милиона. Турските медии обаче съобщиха за загуби на потребителите в размер на $2 милиарда. Проучване на Chainalysis показа, че стойността на загубената криптовалута в Thodex възлиза на $2,6 милиарда.
Падането на Thodex оказа сериозно въздействие върху крипто общността в Турция, увеличавайки контрола върху крипто компаниите и борсите. Турция е изправена пред висока инфлация и девалвация на турската лира, но криптовалутите не успяха да осигурят отдих на общността поради срива на Thodex.
Източник: Bloomberg
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.