Холандски съд осъди Алексей Пърцев, разработчикът зад Tornado Cash, на пет години и четири месеца затвор за пране на незаконни активи на стойност $1.2 милиарда чрез платформата си.
Перцев, руснак, живеещ в Холандия, беше осъден за улесняване на престъпни дейности чрез Tornado Cash.
Очаква се присъдата да има значително въздействие върху развитието на инструменти, фокусирани върху поверителността в децентрализираните финанси, тъй като създава прецедент за търсене на отговорност от разработчиците за използването на техния софтуер от престъпници.
По време на процеса прокурорите твърдяха, че Пърцев не е взел достатъчно мерки за предотвратяване на незаконни дейности в Tornado Cash, докато защитата отворения и децентрализиран характер на платформата.
Tornado Cash работи като децентрализиран протокол в блокчейна на Етериум, предназначен да анонимизира историите на транзакциите. Прокурорите обаче твърдят, че платформата е била използвана от престъпни организации, включително севернокорейската група за киберпрестъпност Lazarus Group, за изпиране на откраднати активи на стойност над $7 милиарда.
Въпреки усилията за застъпничество от страна на крипто индустрията в подкрепа на Пърцев, неговата присъда поражда опасения относно правните задължения на разработчиците в децентрализираното пространство и баланса между поверителността и предотвратяването на престъпни дейности.
Делото също така има последици за Roman Storm, друг разработчик на Tornado Cash, изправен пред подобни обвинения в Съединените щати, чийто процес е насрочен за 23 септември.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.