Тежките мита, въведени от президентa Доналд Тръмп, предизвикаха глобална финансова промяна, като накараха няколко държави да преразгледат зависимостта си от щатския долар.
Държави като Китай вече намаляват покупките си на американски активи, сигнализирайки за по-широкообхватно преминаване към алтернативни парични стратегии. Тази тенденция подчертава нарастващия интерес към местните валути и устойчивото отдалечаване от дългогодишната доминация на долара като световна резервна валута.
Бившият главен изпълнителен директор на BitMEX Артър Хейс неотдавна разсъждаваше върху този развиващ се пейзаж. В публикация в X, Хейс предположи, че ерата на американските държавни ценни книжа и акции, които служат като основополагащи глобални активи, може би е към своя край.
Той посочи, че откакто САЩ са изоставили златния стандарт през 1971 г., дългът на страната е нараснал драстично. Макар че тази експанзия подкрепяше световната икономика, тя не бе от полза за всички американци в еднаква степен – нещо, което Хейс свързва с недоволството, което подхрани избора на Тръмп.
Oснователят също така предупреди, че по време на икономически натиск чуждите държави могат да започнат да разтоварват американски активи, за да стабилизират собствените си икономики. Това би могло да задълбочи спада на долара и да засили инерцията на дедоларизацията. Дори ако Тръмп смекчи политиката си на налагане на мита, Хейс твърди, че щетите върху доверието вече са нанесени – световните лидери едва ли ще заложат на последователността на политиката на САЩ.
В един провокативен обрат Хейс предлага, че златото може скоро да възвърне мястото си на световната сцена.
Доверието на Уолстрийт в индекса S&P 500 бързо намалява, тъй като бурните тарифни политики на президента Тръмп разклащат настроенията на инвеститорите и объркват пазарните прогнози.
Федералният резерв на САЩ е готов да се намеси със спешна помощ, ако финансовите пазари са изправени пред сериозен стрес, потвърди в неотдавнашно интервю президентът на Федералния резерв на Бостън Сюзън Колинс, давайки знак, че политиците остават бдителни на фона на неотдавнашната нестабилност на акциите и облигациите.
Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории – една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.
Китай отвърна на удара на САЩ с рязко увеличение на митата, като повиши размера върху вноса от САЩ до 125%, считано от 12 април 2025 г.