Тежките мита, въведени от президентa Доналд Тръмп, предизвикаха глобална финансова промяна, като накараха няколко държави да преразгледат зависимостта си от щатския долар.
Държави като Китай вече намаляват покупките си на американски активи, сигнализирайки за по-широкообхватно преминаване към алтернативни парични стратегии. Тази тенденция подчертава нарастващия интерес към местните валути и устойчивото отдалечаване от дългогодишната доминация на долара като световна резервна валута.
Бившият главен изпълнителен директор на BitMEX Артър Хейс неотдавна разсъждаваше върху този развиващ се пейзаж. В публикация в X, Хейс предположи, че ерата на американските държавни ценни книжа и акции, които служат като основополагащи глобални активи, може би е към своя край.
Той посочи, че откакто САЩ са изоставили златния стандарт през 1971 г., дългът на страната е нараснал драстично. Макар че тази експанзия подкрепяше световната икономика, тя не бе от полза за всички американци в еднаква степен – нещо, което Хейс свързва с недоволството, което подхрани избора на Тръмп.
Oснователят също така предупреди, че по време на икономически натиск чуждите държави могат да започнат да разтоварват американски активи, за да стабилизират собствените си икономики. Това би могло да задълбочи спада на долара и да засили инерцията на дедоларизацията. Дори ако Тръмп смекчи политиката си на налагане на мита, Хейс твърди, че щетите върху доверието вече са нанесени – световните лидери едва ли ще заложат на последователността на политиката на САЩ.
В един провокативен обрат Хейс предлага, че златото може скоро да възвърне мястото си на световната сцена.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.