В сряда Уилям Руто, президентът на Кения, представи нова инициатива за справяне с кризата с долара, която включва приемане на стратегия за закупуване на петрол с националната валута - кенийския шилинг.
Руто обвини петролните картели, че умишлено задържат долари, което води до недостиг на гориво в Кения. В отговор на това правителството реши да промени подхода си и да извършва сделки с петрол в кенийски шилинги.
„Предприехме значителни мерки, за да се справим с недостига на долари, който изпитват много кенийци. През следващите седмици очакваме положителна промяна, защото нашите компании за горива ще извършват плащания в кенийски шилинги„, обяви Руто по време на реч на борсата за ценни книжа в Найроби.
Разяснявайки процеса на закупуване на петрол с използване на шилинги, Руто обясни:
Наскоро финализирахме споразумение в сектора на горивата, което позволява на Кения да изпълни всичките си нужди от гориво чрез разсрочено шестмесечно кредитно споразумение. Това ще премахне месечното търсене на $500 милиона от пазара.
Президентът Руто разкри, че администрацията му е приложила различни мерки за облекчаване на недостига на долари, включително кредитно споразумение, позволяващо на кенийците да се снабдяват с бензин на шестмесечна база.
„Бих искал да дам съвет на тези, които трупат долари – скоро може да се сблъскате със значителни загуби. Би било разумно да предприемете подходящи действия, защото динамиката на пазара ще претърпи съществена промяна в рамките на няколко седмици„, предупреди Руто.
Освен това президентът спомена, че заинтересованите страни в сектора, като например банките, си сътрудничат с централната банка, за да намерят решение на проблема.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.