Наскоро китайското посолство напомни, че "Законът за забрана на добива на криптовалути и други виртуални активи" в Ангола официално е влязъл в сила.
Този закон обявява добива на криптовалути в африканската държава за престъпна дейност, която се наказва със затвор от 1 до 12 години.
Ангола, третият по големина производител на петрол в Африка и някогашен най-голям доставчик на суров петрол за Китай, преживя наплив на китайски миньори, занимаващи се с добив на BTC. Новият закон обаче налага строги наказания на лицата, които участват в такива дейности.
Според закона притежаването на информационно, комуникационно и инфраструктурно оборудване, използвано за дейности по „добив“ на виртуална валута, ще доведе до присъда от една до пет години затвор и конфискация на съответното оборудване.
Добиването на криптовалута самостоятелно или чрез други лица, както и свързването на такова оборудване за добив към националната енергийна система, ще доведе до присъда от 3 до 12 години затвор.
Лицата, които злоупотребяват с лицензи за енергийни съоръжения за тези дейности, ще бъдат осъдени на затвор от 3 до 8 години.
Китай вече забрани транзакциите с виртуални валути, като заяви, че „криптовалутите нямат същия правен статут като законното платежно средство“ и че „участието в бизнес, свързан с криптовалути, е незаконно финансово поведение“, според публикувано изявление.
Анголското правителство последва този натиск. От миналата година насам няколко китайски граждани в Ангола се сблъскаха с правни последствия заради подозрения за виртуален „добив“ и незаконно използване на електроенергия.
Европейският банков гигант UniCredit се готви да предложи на своите професионални клиенти нов инвестиционен продукт, свързан с ВТС ETF (IBIT) на BlackRock, според доклад на Bloomberg.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.