Наскоро китайското посолство напомни, че "Законът за забрана на добива на криптовалути и други виртуални активи" в Ангола официално е влязъл в сила.
Този закон обявява добива на криптовалути в африканската държава за престъпна дейност, която се наказва със затвор от 1 до 12 години.
Ангола, третият по големина производител на петрол в Африка и някогашен най-голям доставчик на суров петрол за Китай, преживя наплив на китайски миньори, занимаващи се с добив на BTC. Новият закон обаче налага строги наказания на лицата, които участват в такива дейности.
Според закона притежаването на информационно, комуникационно и инфраструктурно оборудване, използвано за дейности по „добив“ на виртуална валута, ще доведе до присъда от една до пет години затвор и конфискация на съответното оборудване.
Добиването на криптовалута самостоятелно или чрез други лица, както и свързването на такова оборудване за добив към националната енергийна система, ще доведе до присъда от 3 до 12 години затвор.
Лицата, които злоупотребяват с лицензи за енергийни съоръжения за тези дейности, ще бъдат осъдени на затвор от 3 до 8 години.
Китай вече забрани транзакциите с виртуални валути, като заяви, че „криптовалутите нямат същия правен статут като законното платежно средство“ и че „участието в бизнес, свързан с криптовалути, е незаконно финансово поведение“, според публикувано изявление.
Анголското правителство последва този натиск. От миналата година насам няколко китайски граждани в Ангола се сблъскаха с правни последствия заради подозрения за виртуален „добив“ и незаконно използване на електроенергия.
Президентът Доналд Тръмп подписа GENIUS Act – новаторски законопроект, насочен към регулиране на бързо разрастващия се пазар на стабилни монети.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.
Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.
Тази седмица президентът Доналд Тръмп се готви да подпише мащабна изпълнителна заповед, която може радикално да промени начина, по който американците инвестират за пенсиониране.