Съюзът БРИКС полага усилия да намали зависимостта от щатския долар в международната търговия. Неотдавна Пакистан съобщи за покупка на руски петрол с отстъпка, използвайки китайския юан като начин на плащане.
Използването на юана от страна на Пакистан за международни разплащания бележи още едно значително развитие в продължаващите усилия на БРИКС за намаляване на зависимостта от щатския долар.
Точното количество на закупения петрол и начинът на плащане остават неясни, но източници потвърждават, че страната се е съгласила да плати между $50 и $52 за барел, което е под цената от $60 за барел на руския петрол, определена от Г-7.
Санкциите, наложени на Русия от ЕС, Г-7 и техните съюзници след нахлуването ѝ в Украйна и усилията ѝ да изолира страната от Запада, доведоха до забрана на износа на петрол по море и до гореспоменатия ценови таван.
Тъй като страните от БРИКС се стремят да създадат нова валута, използването на китайския юан заема централно място в тази сделка.
Обсъждането на новата валута се очаква да се случи по време на предстоящата годишна среща на върха на БРИКС. Друга важна тема най-вероятно ще бъде разширяването на коалицията.
Що се отнася до закупуването на петрол, страните от БРИКС са сред най-големите потребители на суров петрол и петролни продукти в света.
В това си качество те оказват значително въздействие върху световния пазар на петрол и се наблюдават отблизо от други големи държави, произвеждащи петрол.
Според доклад на Bloomberg Мексико е една от 19-те държави, които са проявили интерес да се присъединят към БРИКС. Въпреки това от Мексико все още не са подали официалното си заявление за присъединяване към алианса.
Благодарение на нарастващото търсене на технологии за изкуствен интелект, Nvidia за кратко се присъедини към клуба на компаниите с пазарна капитализация от трилион долара.
В сряда Уилям Руто, президентът на Кения, представи нова инициатива за справяне с кризата с долара, която включва приемане на стратегия за закупуване на петрол с националната валута – кенийския шилинг.
На фона на нарастващите опасения на експерти и инвеститори относно предстоящ икономически спад, през последните пет десетилетия се наблюдава все по-голямо съвпадение на водещите икономически показатели, което показва голяма вероятност от глобална рецесия в близко бъдеще.