Съюзът БРИКС полага усилия да намали зависимостта от щатския долар в международната търговия. Неотдавна Пакистан съобщи за покупка на руски петрол с отстъпка, използвайки китайския юан като начин на плащане.
Използването на юана от страна на Пакистан за международни разплащания бележи още едно значително развитие в продължаващите усилия на БРИКС за намаляване на зависимостта от щатския долар.
Точното количество на закупения петрол и начинът на плащане остават неясни, но източници потвърждават, че страната се е съгласила да плати между $50 и $52 за барел, което е под цената от $60 за барел на руския петрол, определена от Г-7.
Санкциите, наложени на Русия от ЕС, Г-7 и техните съюзници след нахлуването ѝ в Украйна и усилията ѝ да изолира страната от Запада, доведоха до забрана на износа на петрол по море и до гореспоменатия ценови таван.
Тъй като страните от БРИКС се стремят да създадат нова валута, използването на китайския юан заема централно място в тази сделка.
Обсъждането на новата валута се очаква да се случи по време на предстоящата годишна среща на върха на БРИКС. Друга важна тема най-вероятно ще бъде разширяването на коалицията.
Що се отнася до закупуването на петрол, страните от БРИКС са сред най-големите потребители на суров петрол и петролни продукти в света.
В това си качество те оказват значително въздействие върху световния пазар на петрол и се наблюдават отблизо от други големи държави, произвеждащи петрол.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.