Икономическите резултати на Швеция отбелязаха спад за четвърто поредно тримесечие, като очакваното намаляване на лихвените проценти с цел стимулиране на активността все още не се е осъществило.
Според първоначалната оценка, публикувана от Статистическия институт на Швеция в понеделник, сезонно коригираният брутен вътрешен продукт (БВП) се е понижил с 0.1% през първото тримесечие на 2024 г. в сравнение с предходното тримесечие. Тази цифра контрастира с осреднената прогноза на икономистите, анкетирани от агенция Bloomberg, които очакваха ръст от 0.2%. Освен това в мартенския си доклад за паричната политика централната банка не беше предвидила промяна.
Въздействието на нарастващите разходи по заемите засегна икономиката на Швеция по-силно от много от европейските ѝ партньори. Това се дължи преди всичко на значителната дългова тежест на домакинствата, чиито лихвени проценти са фиксирани на краткосрочна основа. Вследствие на това намалените потребителски разходи съвпадат с резкия спад в жилищното строителство, допринасяйки за продължаващото свиване, започнало през второто тримесечие на предходната година.
На хоризонта се очертава оптимизъм, тъй като централната банка намеква за предстоящо намаляване на основния си лихвен процент, който понастоящем е 4%. Този очакван ход, съчетан с умерените темпове на инфлация, леко повиши доверието на потребителите, за което свидетелства покачването на индекса на потребителското доверие до най-високото му равнище от февруари 2022 г. насам. Въпреки това данните на статистическата агенция за продажбите на дребно разкриха спад от 0.4% през март в сравнение с предходния месец.
Според информацията една икономика е в рецесия при две или повече поредни тримесечия на понижение на брутния вътрешен продукт, след период на икономически растеж. Поне това е дефиницията за т.нар. техническа рецесия, но както виждаме по-горе може да има различни определения, според различните институции.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.