Министър-председателят на Ирак, Мохамед Шиа Ал Судани, изрази неофициален интерес към присъединяване към алианса БРИКС.
Това развитие идва след неотдавнашното изявление на Ирак относно забраната за теглене на пари в брой в щатски долари, която трябва да бъде въведена от 1 януари 2024 г.
Целта на този ход на Централната банка на Ирак е да се ограничи злоупотребата с чуждестранни парични преводи. Освен това Ирак активно се присъединява към усилията за дедоларизация заедно с алианса БРИКС.
Малко след обявяването на забраната на щатския долар министър-председателят Ал Судани потвърди, че Ирак е готов да стане член на БРИКС в очакване на официална покана от страните основателки.
В разговор с местния канал RT Ал Судани заяви:
Ирак е готов да се присъедини към групата БРИКС, ако получи покана от страните основателки…
Ирак разбира ролята на групата и е наясно с условията и изискванията за членство.
През последните две десетилетия Ирак, който се бори с продължителните санкции, се стреми да съживи икономиката си. Ето защо присъединяването към БРИКС предоставя отлична възможност за укрепване на вътрешната икономика, независима от зависимостта от щатския долар.
Една от основните цели на Ирак е да регулира нестабилните обменни курсове на черния пазар, които влияят на валутните стойности на щатския долар. Мазен Ахмед, генерален директор на отдел „Инвестиции и парични преводи“ в Централната банка на Ирак, посочи, че незаконните практики на черния пазар са довели до загуби в размер на $10 милиарда.
Той обясни, че приблизително 50% от целия внос на пари в щатски долари се използва незаконно от операторите на черния пазар. Въпреки това Ахмед уточни, че депозитите, направени в щатски долари през 2023 г., могат да бъдат изтеглени през 2024 г. След 1 януари 2024 г. обаче няма да бъдат разрешени никакви други депозити или тегления.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.