Появи се и друг съюз на страните от АСЕАН (Асоциация на страните от Югоизточна Азия), който постигна консенсус за отказ от долара в световната търговия.
Блокът на АСЕАН възнамерява да насърчи използването на съответните си валути за трансгранични транзакции, като по този начин намали значението на щатския долар.
Неотдавна лидерите на 10 държави от Югоизточна Азия подписаха декларация за преустановяване на използването на щатския долар в международната търговия с цел вместо него да се насърчават местните им валути.
АСЕАН се състои от 10 държави членки: Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Мианмар, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам.
Десетте държави се споразумяха колективно да намалят транзакциите в щатски долари и да увеличат използването на родните си валути за глобални разплащания.
Освен това търговията между тези държави ще се осъществява с техните съответни валути, като се изключат транзакциите с държави извън АСЕАН.
Очаква се този ход да засили силата на местните валути на страните от АСЕАН и да допринесе за постепенното намаляване на господстващото положение на щатския долар.
Това е значителна стъпка, предприета от развиващите се източни държави, за да оспорят господството на долара.
Освен това, ако тази динамика продължи, е възможно много други развиващи се страни да се обединят в усилията си да сложат край на хегемонията на щатския долар.
Официалната декларация на страните от АСЕАН ясно заявява ангажимента им да насърчават родните валути, а не да разчитат на щатския долар.
Декларацията е одобрена и приета от лидерите на съответните държави и нейните разпоредби са правно обвързващи. Освен това държавите от АСЕАН изразиха намерението си да засилят двустранните и многостранните платежни дейности в рамките на алианса.
В декларацията като цяло се посочва, че тя е приета от лидерите на АСЕАН, за да се улеснят двустранните и многостранните договорености за платежна свързаност, като по този начин се засили икономическата интеграция чрез създаване на възможност за бързи, безпроблемни и по-рентабилни трансгранични плащания в целия регион.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.
Ние тези кафета вече сме ги пили
Справка-СИВ.
Това не е кафе, синко. Това е 90° спирт. Дори Байдън призна, че идва нов свят.
Е сега се почна по съседски като в български вход без управител Всеки иска да е по неговото
Българите винаги избиратели от трите най дългото
На всяко нещо идва края,рано или късно!
На всяко нещо идва края,рано или късно!
Дори и на долара!