Центърът за пазарно обучение (CME) подновява призивите за създаване на единна валутна система, която да се противопостави на доминиращата роля на щатския долар.
С развитието на финансовия пейзаж регионалните валути придобиват все по-голямо значение, което повдига въпроси за бъдещето на щатския долар, особено сред страните от АСЕАН.
Опасенията от нарастващия дълг на щатския долар и използването му като геополитически инструмент накараха няколко държави да потърсят алтернативи. Алиансът БРИКС вече работи по нова валутна система, която да се конкурира с щатския долар. Сега десетчленната мрежа АСЕАН също проучва нова валутна рамка, която би могла да подкопае господството на щатския долар в световен мащаб.
В неотдавнашно изявление CME призова страните от АСЕАН да разработят нова валутна система, която да се конкурира пряко с еврото и щатския долар. Организацията изтъкна необходимостта от повишаване на покупателната способност на гражданите и призова за по-тясно сътрудничество между централните банки на страните от АСЕАН.
Според CME единна валута на АСЕАН би насърчила регионалното сътрудничество и би осигурила стабилен резерв от стойност, сравним с щатския долар и еврото. Организацията също така подчертава значението на структурните реформи пред паричната политика за стимулиране на икономиката и насърчаване на предприемачеството.
Статутът на щатския долар като световна резервна валута е все по-застрашен поради геополитическата му употреба и потенциалния колапс на петродоларовата система. Ако съюзи като БРИКС и АСЕАН успеят да проведат своите политически и парични реформи, господстващото положение на щатския долар може да се влоши още повече.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.