Ръководителят на Руската централна банка Елвира Набиулина подчерта в неотдавнашно интервю за RIA Novosti, че държавите от БРИКС са изпреварили Г-7 по дял в световния брутен вътрешен продукт (БВП), ако се вземе предвид паритетът на покупателната способност (ППС).
С присъединяването на нови членове към групата колективният ѝ дял в световното производство се е увеличил от 31% на 35% до края на 2023 г. въз основа на показателя ППС.
Този показател сравнява икономическата производителност и стандарта на живот в отделните държави, като отчита разликите в цената на стоките и услугите.
Икономическият блок приветства нови членове, сред които Саудитска Арабия, Иран, Етиопия, Египет и Обединените арабски емирства, наред със съществуващите членове Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Въпреки това Аржентина, която първоначално трябваше да се присъедини на 1 януари т.г., отмени решението си под ръководството на президента Хавиер Милей, избирайки друга посока.
Очаква се БРИКС да ръководи над 40% от световното производство на суров петрол, а общото население да е близо 3.6 милиарда души, което представлява почти половината от общото население на света, благодарение на включването на новите членове. Няколко други държави, сред които Венецуела, Тайланд, Сенегал, Куба, Казахстан, Беларус, Бахрейн и Пакистан, изразиха интерес да се присъединят към БРИКС, като някои от тях официално подадоха заявления.
За разлика от тях Международният валутен фонд (МВФ) отчита постоянен спад на дела на Г-7 в световния БВП по ППС през последните години, като той е намалял от 50.42 % през 1982 г. до 30.39 % през 2022 г. МВФ прогнозира по-нататъшно намаление до 29.44 % през настоящата година.
Според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков разширяването на БРИКС се очаква да увеличи силата на групата, като въпросът е предвиден за обсъждане на предстоящата среща на върха в Южна Африка. Песков заяви, че макар постигането на единна валута на БРИКС да е неосъществимо, дискусиите по темата ще продължат.
„Вярваме, че под една или друга форма разширяването на БРИКС ще допринесе за по-нататъшното развитие и укрепване на тази организация. Формата, степента [на разширяване] – точно това ще обсъдим по време на предстоящата среща на върха„, потвърди Песков, като подчерта важността на конструктивното взаимодействие със страните, заинтересовани от присъединяване към БРИКС.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.