OpenSea, най-големият NFT пазар, обяви на 9 ноември, че ще въведе "хонорари" (royalties) за създателите на всички съществуващи NFT.
В днещно време колекционерите все по-често продават своите колекции от незаменяеми токени на борси, които предлагат търговия без такси, за да увеличат печалбите си.
Това означава, че за разлика от конкурентните борси, където хонорарите не са задължителни, създателите на NFT колекциите, които вече се търгуват или тепърва ще се тъгуват в OpenSea, ще печелят от сделките.
UPDATE: We will continue to enforce creator fees on all existing collections.
🧵⬇️— OpenSea (@opensea) November 9, 2022
There’s been a lot of discussion over the past few months about business models for NFT creators & whether creator fees (“royalties”) are viable.
Given our role in the ecosystem, we want to take a thoughtful, principled approach to this topic & to lead w/ solutions. 🧵
— OpenSea (@opensea) November 6, 2022
Основателите на колекцията Bored Ape Yacht Collection (BAYC) изразиха недоволството си от частичното прилагане на закона като не пропунаха да отбележат, че е важно платформи като OpenSea да прилагат авторските възнаграждения, тъй като те подкрепят икономиката на създателите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Пригответе се за още спадове – Артър Хейс
Освен че се сблъскаха с критики от страна на колекционерите, един от тях отмени дебюта на своята колекция в платформата.
В същото време на 9 ноември съоснователят на „thehundreds“ Боби Ким сподели, че откриването на втората им колекция в OpenSea също е паузирано.
🚨 A message from @thehundreds and @AdamBombSquad on the release of Badam Bomb Squad 🚨 pic.twitter.com/CZuO1z2BS4
— bobbyhundreds.eth (@bobbyhundreds) November 9, 2022
OpenSea също така разкриха, че тяхната система за авторските възнаграждения ще бъде направена с отворен код и авторите ще имат възможност да го вградят в своите произведения преди да ги качат на платформата.
Новите колекции трябва да имат вграден кода, който блеклиства продажбата им на други борси, които не поддържат изплащане на хонорари ако искат да листват активите си в OpenSea с наложени такси за създателите.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.
Точно когато NFT-тата на DeGods започнаха да набират инерция в мрежата на Етериум и Solana, основателят на проекта, Рохун Вора, по-известен като „Frank“, обяви, че се оттегля от ежедневното управление.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $100,000 е само част от една много по-голяма история: Криптовалутите се доближават все повече до мейнстрийма и някои от най-големите имена в технологичния сектор искат да се включат.