В четвъртък Организацията на обединените нации (ООН) съобщи за подобрени перспективи за световната икономика в сравнение с предишната си прогноза от януари.
В доклада за средата на 2024 г. се подчертава по-благоприятната икономическа прогноза за Съединените щати и няколко големи развиващи се пазари, включително Бразилия, Индия и Русия.
Според доклада сега се очаква световната икономика да нарасне с 2.7% през тази година, което е увеличение спрямо прогнозираните през януари 2.4 %. За 2025 г. се очаква растежът да бъде 2.8%.
„Перспективите ни са предпазливо оптимистични, но има и значителни резерви“, заяви Шантану Мукерджи, директор на отдела за икономически анализи и политики на ООН, по време на пресконференцията, на която беше представен докладът.
Отбелязват се още предизвикателства като продължителните високи лихвени проценти, трудностите при изплащането на дълговете, продължаващото геополитическо напрежение и климатичните рискове, особено за най-бедните страни в света и малките островни държави.
Мукерджи спомена, че макар инфлацията да е намаляла от пика си през 2023 г., тя остава „признак за основната нестабилност на световната икономика“.
„Цените на енергията и храните в световен мащаб се повишават през последните месеци, но по-обезпокоителен проблем е запазването на инфлацията над целевата стойност от 2%, определена от централните банки в много развити страни“, отбеляза той.
В по-неблагоприятно отношение докладът на ООН прогнозира, че икономическият растеж в Африка ще бъде 3.3%, което е намаление спрямо прогнозираните в началото на 2024 г. 3.5%.
Докладът обяснява това със слабите икономически перспективи в най-големите африкански икономики – Египет, Нигерия и Южна Африка, както и със седем африкански държави, които са изправени пред „дългови затруднения“, и с тринадесет други държави с „висок риск от дългови затруднения“.
Мукерджи изрази особена загриженост по отношение на тази по-ниска прогноза за Африка, като отбеляза, че на континента живеят приблизително 430 милиона души, живеещи в крайна бедност, и близо 40 % от недохраненото население в света.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.
Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.
Тайланд се готви да интегрира дигиталните активи в туристическата и финансовата си инфраструктура, като започне с пилотна програма, която ще позволи на посетителите да плащат с криптовалути чрез платформи, свързани с карти.
Пробивът на квантовото подразделение на Google променя представата за бъдещето на киберсигурността и може да направи криптографските основи на Биткойн по-уязвими, отколкото се смяташе досега.