Начало » Крипто Крими » ООН обвини Северна Корея в кражбата на $3 милиарда в криптовалути

ООН обвини Северна Корея в кражбата на $3 милиарда в криптовалути

09.02.2024 15:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
ООН обвини Северна Корея в кражбата на $3 милиарда в криптовалути

Организацията на обединените нации (ООН) разкри, че в момента Северна Корея е подложена на интензивен контрол заради серия от кибератаки, целящи да изтеглят $3 милиарда в криптовалута.

Глобалните наблюдатели подозират, че тези киберкражби са част от по-голяма схема за подпомагане на ядрените и ракетните програми на изолираната страна.

Съобщава се, че за периода от 2017 г. до 2023 г. Корейската народнодемократична република (DPRK) е организирала 58 кибератаки, насочени към предприятия за криптовалута.

Смята се, че тези незаконни дейности са осигурили финансова подкрепа за разработването на оръжия за масово унищожение от страна на страната.

Според информацията разследващата група на ООН проучва тези 58 предполагаеми кибератаки на DPRK на обща стойност приблизително $3 милиарда, за които се твърди, че допринасят за финансирането на усилията на DPRK в областта на оръжията за масово унищожение.

Въпреки международния натиск и санкциите, Северна Корея продължава да провежда изпитания на балистични ракети, изстрелва спътници и според съобщенията е представила нова тактическа ядрена подводница. Макар че последният ядрен опит беше извършен през 2017 г., Пхенян продължава да развива ядрения и ракетния си потенциал, като обръща все по-голямо внимание на тактиките си за водене на кибервойна.

Групата Lazarus, добре познат държавно спонсориран хакерски колектив, свързан с Главното разузнавателно бюро на Северна Корея, участва активно в тези киберкампании.

Тази група се е насочила към отбранителни компании и вериги за доставки и е обвинявана в споделяне на инфраструктура и инструменти в рамките на киберпрестъпната общност.

Неотдавнашните кибератаки, приписвани на Lazarus Group, включват кражба на $55 милиона от борсата CoinEx и зашеметяващ обир на $117 милиона от Poloniex, което показва сложните и устойчиви методи за атака на групата.

Последиците от тези кибер атаки надхвърлят непосредствените финансови загуби. Откраднатата криптовалута, възлизаща на 30% от чуждестранните приходи на Северна Корея, може значително да подсили военния потенциал на режима.

Служител на южнокорейската Национална разузнавателна служба (NIS) подчерта сериозността на въпроса, като предположи, че само откраднатата през 2022 г. криптовалута на стойност $700 милиона може да финансира изстрелването на междуконтинентални балистични ракети на страната.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Хакери откраднаха $140 милиона от сметките на централната банка на Бразилия

Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…

05.07.2025 11:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oткриха малуер в платформата Pump.fun на Solana

Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.

04.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто кражбите достигат $2.1 милиарда през 2025 година

Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.

27.06.2025 16:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Cointelegraph и CoinMarketCap претърпяха хакерски атаки – за какво да внимаваме?

Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.

23.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.