Начало » Очакват ли се спадове на еврото срещу долара?

Очакват ли се спадове на еврото срещу долара?

11.09.2023 10:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Очакват ли се спадове на еврото срещу долара?

Еврото дебютира на 1 януари 1999 г., като първоначално то съществува във виртуалната сфера, предимно за счетоводни и електронни транзакции.

Едва през 2002 г. в обращение влизат осезаеми евробанкноти и монети, които заменят няколко от наследените европейски валути като германската марка, френския франк, холандския гулден, испанската песета, италианската лира, гръцката драхма и други, които постепенно избледняват.

Тази трансформация поставя началото на пътя на еврото към превръщането му в една от най-значимите резервни валути. Към 2020 г. еврото заема значителен дял от 36.7% от световния пазар на разплащанията, отстъпвайки на доминацията на щатския долар от 38.7%.

През целия период на съществуването си еврото се сблъсква с различни предизвикателства, по-специално с кризата на държавния дълг от 2008 г., която налага северноевропейските държави да предоставят финансова помощ на своите южни партньори, борещи се с неизпълнение на дълговите си задължения.

През 2022 г. обаче еврото се сблъска с още по-сериозно изпитание на прага на Европа, след като избухна войната между Русия и Украйна. Тези геополитически сътресения доведоха до значително обезценяване на еврото, като до 2023 г. то достигна най-ниската си стойност от над две десетилетия насам.

За инвеститорите, които търсят експозиция към движенията на еврото спрямо щатския долар, Currency Shares Euro Trust (FXE) предлага опция за борсово търгуван фонд (ETF), който отразява тези колебания. Забележително е, че в доларовия индекс, както е показано на графиката, еврото има значително тегло от 57.6%.

След най-ниската точка през 2022 г. еврото показа признаци на възстановяване спрямо щатския долар. През септември 2022 г. стойността на еврото достигна най-ниското си равнище спрямо долара от 2002 г. насам.

Поглед към дългосрочната графика подчертава спада на еврото под паритета в периода от юли до ноември 2022 г. В дълбините на този спад валутната двойка достигна надир, разменяйки се по курс от 0.95364 щатски долара, като впоследствие изстреля доларовия индекс до двадесетгодишен връх.

От друга страна, графиката на доларовия индекс разкрива покачване до 114,780, отбелязвайки най-високото си равнище от 2002 г. насам. В противовес на това обаче еврото отскочи от септември миналата година, като по този начин оказа натиск за понижаване на доларовия индекс.

Очаквайте колебания в динамиката на валутния курс на еврото към щатския долар. За управление на рисковата експозиция в рамките на тази валутна двойка може да се избира между извънборсовия валутен пазар, пазара на фючърси или ETF.

Към момента на писане на статията септември краткосрочната траектория на съотношението евро-долар изглежда е с тенденция към понижение. Струва си да се отбележи, че икономическите и геополитическите събития през следващите месеци вероятно ще окажат най-съществено влияние върху посоката на стойностното отношение между тези две основни резервни валути.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Могат ли активите от реалния свят да спасят NFT пазара?

Някога толкова популярният NFT пазар за кредитиране е изправен пред рязък спад, като активността му се е сринала с почти 97% от началото на 2024 г.

29.05.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Избраният от президента Тръмп кандидат за CFTC разкри милиони в криптовалути

Брайън Куинтенц, избран от Доналд Тръмп за председател на Комисията за търговия с фючърси на суровини (CFTC), разкри мрежа от връзки, свързани с криптовалути, и активи на стойност милиони, което повдигна въпроси преди потвърждаването му от Сената.

29.05.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Робърт Кийосаки очаква икономически срив – Биткойн е спасението

Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.

28.05.2025 12:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Kризата с дълга в САЩ може да се задълбочи след нов законопроект според милиардер

Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.

28.05.2025 11:00 1 мин. четене Kosta Gushterov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.