Еврото дебютира на 1 януари 1999 г., като първоначално то съществува във виртуалната сфера, предимно за счетоводни и електронни транзакции.
Едва през 2002 г. в обращение влизат осезаеми евробанкноти и монети, които заменят няколко от наследените европейски валути като германската марка, френския франк, холандския гулден, испанската песета, италианската лира, гръцката драхма и други, които постепенно избледняват.
Тази трансформация поставя началото на пътя на еврото към превръщането му в една от най-значимите резервни валути. Към 2020 г. еврото заема значителен дял от 36.7% от световния пазар на разплащанията, отстъпвайки на доминацията на щатския долар от 38.7%.
През целия период на съществуването си еврото се сблъсква с различни предизвикателства, по-специално с кризата на държавния дълг от 2008 г., която налага северноевропейските държави да предоставят финансова помощ на своите южни партньори, борещи се с неизпълнение на дълговите си задължения.
През 2022 г. обаче еврото се сблъска с още по-сериозно изпитание на прага на Европа, след като избухна войната между Русия и Украйна. Тези геополитически сътресения доведоха до значително обезценяване на еврото, като до 2023 г. то достигна най-ниската си стойност от над две десетилетия насам.
За инвеститорите, които търсят експозиция към движенията на еврото спрямо щатския долар, Currency Shares Euro Trust (FXE) предлага опция за борсово търгуван фонд (ETF), който отразява тези колебания. Забележително е, че в доларовия индекс, както е показано на графиката, еврото има значително тегло от 57.6%.
След най-ниската точка през 2022 г. еврото показа признаци на възстановяване спрямо щатския долар. През септември 2022 г. стойността на еврото достигна най-ниското си равнище спрямо долара от 2002 г. насам.
Поглед към дългосрочната графика подчертава спада на еврото под паритета в периода от юли до ноември 2022 г. В дълбините на този спад валутната двойка достигна надир, разменяйки се по курс от 0.95364 щатски долара, като впоследствие изстреля доларовия индекс до двадесетгодишен връх.
От друга страна, графиката на доларовия индекс разкрива покачване до 114,780, отбелязвайки най-високото си равнище от 2002 г. насам. В противовес на това обаче еврото отскочи от септември миналата година, като по този начин оказа натиск за понижаване на доларовия индекс.
Очаквайте колебания в динамиката на валутния курс на еврото към щатския долар. За управление на рисковата експозиция в рамките на тази валутна двойка може да се избира между извънборсовия валутен пазар, пазара на фючърси или ETF.
Към момента на писане на статията септември краткосрочната траектория на съотношението евро-долар изглежда е с тенденция към понижение. Струва си да се отбележи, че икономическите и геополитическите събития през следващите месеци вероятно ще окажат най-съществено влияние върху посоката на стойностното отношение между тези две основни резервни валути.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.