В момента пазарът на акции се намира в критичен момент, тъй като днес се очаква Федералният резерв да направи важно изявление относно лихвените проценти.
Според Том Лий, ръководител на отдел „Изследвания“ във Fundstrat, това решение може да отбележи края на цикъла на затягане на лихвените проценти от страна на Фед и да доведе до достигане на историческия максимум на S&P 500 в началото на 2022 г.
Лий отбеляза, че има широко разпространени очаквания, че Фед ще повиши лихвените проценти с още 25 базисни пункта на предстоящата си политическа среща, след като вече увеличи лихвите с 475 базисни пункта през изминалата година, за да противодейства на инфлацията.
Пазарните индикатори показват 86% вероятност за увеличение с четвърт пункт, а 62% вероятност Фед да започне пауза на лихвените проценти през юни.
Според Лий пазарът на акции се намира в критичен момент, като решението на Фед е „решаващ или преломен“ момент. Това се дължи на значителното въздействие на рязкото повишаване на лихвените проценти през 2022 г. върху акциите. Лий прогнозира, че ако Фед направи пауза, S&P 500 може да достигне $4,750 до края на 2023 г., което е близо до рекордния му връх през януари миналата година.
Лий също така очаква, че Фед може да бъде принуден да преразгледа ястребовата си парична политика поради облекчаване на инфлационните показатели. По-конкретно, от юни миналата година насам цените намаляват във важни категории като жилищното строителство и производството.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: БРИКС: 24 държави искат да приемат новата валута
Що се отнася до неотдавнашните банкови сътресения във First Republic Bank, Лий призна, че те са повод за безпокойство, но не смята, че ще доведат до разпространение на финансови проблеми. В резултат на това Лий очаква, че Фед вероятно все пак ще извърши последното си повишение на лихвените проценти тази седмица.
Анализаторът последователно показва оптимизъм по отношение на акциите въпреки низходящата тенденция на пазара. В предишната си прогноза той очакваше S&P 500 да достигне нов рекорден връх през 2022 г. Въпреки това, противно на прогнозите му, индексът се срина с 20% през същата година. Последната прогноза на Лий посочваше значителен подем през април, който в крайна сметка не се осъществи, тъй като акциите отбелязаха само скромно увеличение от 1%.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.