Съобщава се, че компания, свързана с управляващото семейство на Абу Даби, се е съгласила да отпусне заем от $12.9 милиарда на Южен Судан в замяна на петрол, отбелязвайки една от най-големите сделки за суров петрол, сключвани някога.
Тази сделка, почти два пъти по-голяма от годишния БВП на Южен Судан, беше сключена по време на срещата на върха за климатичните промени COP28 в Дубай през декември.
Според Bloomberg, позовавайки се на непубликуван доклад на група, назначена от Съвета за сигурност на ООН, базираният в Дубай отдел за проекти на Хамад Бин Халифа (HBK DOP) и бившият министър на финансите на Южен Судан Бак Барнаба Чол са постигнали споразумение за заема между декември и февруари.
Съгласно условията Южен Судан се ангажира да произвежда петрол най-малко до 2043 г., надхвърляйки очакваното изчерпване на настоящите петролни запаси. Петролът е значителна част от приходите на Южен Судан, като представлява 90% от приходите и почти целия износ. Страната, бореща се с конфликт, глад и бежанска криза от съседен Судан, е изправена пред икономически предизвикателства, включително обезценяване на валутата и нарастващо търсене на щатски долари.
HBK DOP, основана от шейх Хамад Бин Халифа Ал Нахаян, далечен роднина на управляващата фамилия Ал-Нахаян в Абу Даби, ще получава петрол с отстъпка от Южен Судан до две десетилетия. Съобщава се, че Южен Судан ще продава своя петрол с $10 по-малко за барел в сравнение с международния еталон.
Въпреки потенциала за висока възвръщаемост, заемите, обвързани с петролни предприятия, могат да представляват риск за изплащане. Южен Судан има история на неизпълнение на подобни споразумения. Например, предишен заем от $446 милиона доведе до изплащане на само $95 милиона, което представляваше значителни загуби на приходи за правителството.
Отпускането на 70% от заема за развитие на инфраструктурата в Южен Судан има за цел да засили икономическите перспективи на страната.
HBK DOP преди това е участвала в различни начинания, включително опит за придобиване на дял във футболния клуб Бейтар Йерусалим и съвместно предприятие за киберсигурност в ОАЕ с израелски партньори. Значителните инвестиции на ОАЕ в Африка, включително обещание от $35 милиарда за Египет за развитието на крайбрежен курорт и специална икономическа зона, подчертават нарастващите икономически връзки с континента.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.