Емирство Рас Ал Хайма в ОАЕ ще открие свободна зона за компании, занимаващи се с цифрови и виртуални активи.
Оазисът за цифрови активи на Рак (RAK DAO) ще бъде “специално изградена, насърчаваща иновациите свободна зона за нерегулирани дейности в сектора на виртуалните активи”.
Свободната зона ще бъде посветена на доставчиците на услуги в областта на цифровите и виртуалните активи в нововъзникващите технологии, като метавселената, блокчейн, токени за комунални услуги, портфейли за виртуални активи, незаменяеми токени (NFT), децентрализирани автономни организации (DAO), децентрализирани приложения (DApps) и други бизнеси, свързани с Web3.
Свободните зони в ОАЕ са зони, в които предприемачите имат 100% собственост върху бизнеса си и имат различни регулаторни рамки и данъчни схеми, с изключение на наказателното право на ОАЕ.
Новата свободна зона се прибавя към повече от 40-те мултидисциплинарни свободни зони в страната, които са привлекли множество крипто, блокчейн и Web3 фирми, включително Дубайския многофункционален стоков център (DMCC), Дубайския международен финансов център (DIFC) и Глобалния пазар на Абу Даби (ADGM).
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Защо институционалните инвеститори все повече шортват крипто пазара?
Базираният в Дубай криптографски адвокат Ирина Хийвър смята, че RAK DAO ще започне първо с нефинансови дейности, след което може да въведе финансови дейности на по-късен етап. Тя добави, че предприемачите ще могат да стартират криптоборса в по-късен етап, което е финансова дейност, регулирана от ESCA.
Органът за ценни книжа и стоки (ОЦКС) е един от основните финансови регулатори в ОАЕ. Според последния закон за виртуалните активи на федерално ниво в страната, SCA има правомощия на цялата територия на Емирствата, с изключение на свободните финансови зони, ADGM и DIFC, и други, които имат свои финансови регулатори.
ОАЕ имат по-благоприятни разпоредби за криптофирмите и страната се позиционира като напредничав център за такива фирми. През март 2022 г. Дубай представи своя закон за виртуалните активи и Регулаторния орган за виртуални активи, за да защити инвеститорите и да осигури стандарти за индустрията на цифровите активи.
През септември 2022 г. Органът за регулиране на финансовите услуги, регулаторът на ADGM, публикува ръководни принципи относно подхода си към регулирането и надзора на новия клас активи и доставчиците на услуги за него.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Криптовалутата е на ръба на значителен подем – InvestAnswers
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) издаде “предупреждение за инвеститорите” относно рисковете от инвестиране в дигитални активи.
Нарастващата популярност на криптовалутите породи множество въпроси, включително дали те трябва да се считат за ценни книжа.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) издаде “предупреждение за инвеститорите” относно рисковете от инвестиране в цифрови активи.
Председателят на Федералния резерв (Фед), Джером Пауъл публично призна, че неговият регулатор е бил изненадан от внезапния срив на Silicon Valley Bank (SVB), въпреки че е отговарял за надзора ѝ.