Емирство Рас Ал Хайма в ОАЕ ще открие свободна зона за компании, занимаващи се с цифрови и виртуални активи.
Оазисът за цифрови активи на Рак (RAK DAO) ще бъде „специално изградена, насърчаваща иновациите свободна зона за нерегулирани дейности в сектора на виртуалните активи“.
Свободната зона ще бъде посветена на доставчиците на услуги в областта на цифровите и виртуалните активи в нововъзникващите технологии, като метавселената, блокчейн, токени за комунални услуги, портфейли за виртуални активи, незаменяеми токени (NFT), децентрализирани автономни организации (DAO), децентрализирани приложения (DApps) и други бизнеси, свързани с Web3.
Свободните зони в ОАЕ са зони, в които предприемачите имат 100% собственост върху бизнеса си и имат различни регулаторни рамки и данъчни схеми, с изключение на наказателното право на ОАЕ.
Новата свободна зона се прибавя към повече от 40-те мултидисциплинарни свободни зони в страната, които са привлекли множество крипто, блокчейн и Web3 фирми, включително Дубайския многофункционален стоков център (DMCC), Дубайския международен финансов център (DIFC) и Глобалния пазар на Абу Даби (ADGM).
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Защо институционалните инвеститори все повече шортват крипто пазара?
Базираният в Дубай криптографски адвокат Ирина Хийвър смята, че RAK DAO ще започне първо с нефинансови дейности, след което може да въведе финансови дейности на по-късен етап. Тя добави, че предприемачите ще могат да стартират криптоборса в по-късен етап, което е финансова дейност, регулирана от ESCA.
Органът за ценни книжа и стоки (ОЦКС) е един от основните финансови регулатори в ОАЕ. Според последния закон за виртуалните активи на федерално ниво в страната, SCA има правомощия на цялата територия на Емирствата, с изключение на свободните финансови зони, ADGM и DIFC, и други, които имат свои финансови регулатори.
ОАЕ имат по-благоприятни разпоредби за криптофирмите и страната се позиционира като напредничав център за такива фирми. През март 2022 г. Дубай представи своя закон за виртуалните активи и Регулаторния орган за виртуални активи, за да защити инвеститорите и да осигури стандарти за индустрията на цифровите активи.
През септември 2022 г. Органът за регулиране на финансовите услуги, регулаторът на ADGM, публикува ръководни принципи относно подхода си към регулирането и надзора на новия клас активи и доставчиците на услуги за него.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Криптовалутата е на ръба на значителен подем – InvestAnswers
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.