Начало » Други » Новите санкции може да навредят на търговията с петрол между Русия и Индия

Новите санкции може да навредят на търговията с петрол между Русия и Индия

29.02.2024 11:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Новите санкции може да навредят на търговията с петрол между Русия и Индия

Според източници на Reuters неотдавнашните санкции на Вашингтон срещу Москва предизвикват безпокойство в индийския енергиен сектор по отношение на търговията с Русия.

Неназовани вътрешни лица в сектора изразяват нарастващо безпокойство сред индийските рафинерии относно въздействието на новите санкции. Съществуват опасения, че осигуряването на плавателни съдове за транспортиране на руски суров петрол може да стане по-трудно, което ще доведе до увеличаване на разходите за превоз.

Това развитие на събитията може да доведе до намаляване на отстъпката, предлагана за руския петрол, което ще направи търговията по-малко привлекателна. Наличието на по-евтини барели изигра значителна роля за статута на Индия като най-големия купувач на руски морски суров петрол през миналата година, като през 2023 г. вносът ще достигне 1.66 милиона барела на ден.

Макар че санкциите са познат инструмент за Москва след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г., последната партида, наложена от САЩ, съвпадаща с втората годишнина от конфликта и насочена срещу Русия заради смъртта на видния опозиционер Алексей Навални, е особено мащабна.

Сред санкционираните субекти беше Sovcomflot, водещата руска фирма за танкери, обвинена в нарушаване на тавана на цените на руския суров петрол от Г7, който е $60 за барел. Освен това бяха наложени санкции и на 14 танкера, свързани с групата, което допринесе за увеличаване на списъка на корабите, на които се налагат ограничения.

Въпреки че ценовият таван е въведен през декември 2022 г., през последните месеци САЩ и техните съюзници приеха по-строги мерки за прилагане.

Източници информираха Reuters, че индийските държавни рафинерии, участващи в преговорите за следващата годишна сделка с руската Роснефт, вече са забелязали намаляване на предлаганата отстъпка. Докато в момента Роснефт предоставя отстъпка от $8 до $9 на барел в сравнение с цените в Дубай, тя е ограничила бъдещата си оферта до $3 до $3.50 на барел.

Според индийския министър на петрола и природния газ Хардип Сингх Пури индийските петролни компании отдават приоритет на осигуряването на най-рентабилния наличен суров петрол. Тази стратегия е довела до намаляване на вноса от Близкия изток, който традиционно е важен енергиен източник за Индия.

Пури също така заяви, че индийската търговия ще се измести от Русия, ако се стигне до нарушаване на санкциите – тенденция, която започна през януари и беше допълнително насърчена от отстъпките за износ на Саудитска Арабия.

Освен че оказва влияние върху търговията с енергия, по-строгата позиция на Вашингтон се отразява и на финансовия пейзаж на Русия. Заместник-министърът на финансите Уоли Адейемо изтъкна намаляването на финансовите потоци към Москва, тъй като световните институции се опасяват да загубят достъпа до долара.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.