Според източници на Reuters неотдавнашните санкции на Вашингтон срещу Москва предизвикват безпокойство в индийския енергиен сектор по отношение на търговията с Русия.
Неназовани вътрешни лица в сектора изразяват нарастващо безпокойство сред индийските рафинерии относно въздействието на новите санкции. Съществуват опасения, че осигуряването на плавателни съдове за транспортиране на руски суров петрол може да стане по-трудно, което ще доведе до увеличаване на разходите за превоз.
Това развитие на събитията може да доведе до намаляване на отстъпката, предлагана за руския петрол, което ще направи търговията по-малко привлекателна. Наличието на по-евтини барели изигра значителна роля за статута на Индия като най-големия купувач на руски морски суров петрол през миналата година, като през 2023 г. вносът ще достигне 1.66 милиона барела на ден.
Макар че санкциите са познат инструмент за Москва след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г., последната партида, наложена от САЩ, съвпадаща с втората годишнина от конфликта и насочена срещу Русия заради смъртта на видния опозиционер Алексей Навални, е особено мащабна.
Сред санкционираните субекти беше Sovcomflot, водещата руска фирма за танкери, обвинена в нарушаване на тавана на цените на руския суров петрол от Г7, който е $60 за барел. Освен това бяха наложени санкции и на 14 танкера, свързани с групата, което допринесе за увеличаване на списъка на корабите, на които се налагат ограничения.
Въпреки че ценовият таван е въведен през декември 2022 г., през последните месеци САЩ и техните съюзници приеха по-строги мерки за прилагане.
Източници информираха Reuters, че индийските държавни рафинерии, участващи в преговорите за следващата годишна сделка с руската Роснефт, вече са забелязали намаляване на предлаганата отстъпка. Докато в момента Роснефт предоставя отстъпка от $8 до $9 на барел в сравнение с цените в Дубай, тя е ограничила бъдещата си оферта до $3 до $3.50 на барел.
Според индийския министър на петрола и природния газ Хардип Сингх Пури индийските петролни компании отдават приоритет на осигуряването на най-рентабилния наличен суров петрол. Тази стратегия е довела до намаляване на вноса от Близкия изток, който традиционно е важен енергиен източник за Индия.
Пури също така заяви, че индийската търговия ще се измести от Русия, ако се стигне до нарушаване на санкциите – тенденция, която започна през януари и беше допълнително насърчена от отстъпките за износ на Саудитска Арабия.
Освен че оказва влияние върху търговията с енергия, по-строгата позиция на Вашингтон се отразява и на финансовия пейзаж на Русия. Заместник-министърът на финансите Уоли Адейемо изтъкна намаляването на финансовите потоци към Москва, тъй като световните институции се опасяват да загубят достъпа до долара.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.