В рамките на продължаващото дело Terraform Labs Джеймс Хънсакър, бивш служител на Jump Trading, направи вчера важно разкритие.
Хънсакър разкри, че е подал жалба срещу Jump Trading до Комисията по ценните книжа и борсите за ролята на До Куон в подкрепата на алгоритмичната стабилна монета UST преди нейния грандиозен срив през 2022 г.
Jump Trading е посветила стотици милиони за спасяването на LUNA една година преди фактическия колапс.
Според изявлението на Хунсакер Jump Trading, загадъчна фирма за високочестотна търговия с интереси в областта на криптовалутите, е участвала в „съществено споразумение“ с Terraform Labs (TFL), за да стимулира приемането на UST.
Хунсакер, който преди това е работил в Jump Crypto, преди да основе блокчейн стартъпа Monad Labs, разкри, че когато през май 2021 г. UST се е отклонил от фиксинга си към долара, президентът на Jump Crypto, Канав Кария, е споменал: „Говорих с До [Куон], той ще ни предостави токени, които ще бъдат отключени по-късно“.
Впоследствие Бил ДиСома, съосновател на Jump Trading, инструктира инвеститорите да изпълняват „агресивни сделки“ и да натрупват UST. Хънсейкър представи ДиСома като истинския авторитет в Jump Crypto. Той свидетелства, че поради значението на Тера за Jump, ДиСома е бил готов да рискува няколкостотин милиона долара.
Както Кария, така и ДиСома предпочетоха да не отговорят в изявленията си пред Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) относно делото Terraform Labs. Комисията по ценните книжа и фондовите борси разкри, че Jump е реализирал печалба от около $1 милиард от сделките си с Terraform Labs.
В ключов аспект от делото за измама на SEC срещу TFL и До Куон те твърдят, че са прикрили намесата на Jump в стабилизирането на UST по време на кризата с актива през май 2021 г., предшестващ действителния срив през 2022 г. Куон тогава твърдеше, че UST се е „самовъзстановявал автоматично“ – убеждение, поддържано от инвеститорите.
Интересно е, че самият Хунсакер е инвестирал $200,000 в UST, за да получи възвръщаемост от ~20% от протокола Anchor. Въпреки че се е съмнявал в стабилността на UST, той е смятал, че може бързо да излезе от нея, ако се наложи. Той е ликвидирал дяловете си в UST на 7 или 8 май 2022 г., когато е започнало обезцеянването.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.