В понеделник Бордът на Федералният резерв на САЩ обяви, че е финализирал насоките си за факторите, които резервните банки трябва да вземат предвид при разглеждането на исканията за сметки и платежни услуги на Федералния резерв. Насоките създават тристепенна рамка за преглед, като нивото на надлежна проверка, което трябва да се осигури, зависи от нивото на риск на заявителя.
Насоките бяха предложени за първи път през май 2021 г., като през март беше публикувано допълнително предложение, а окончателните насоки, които влизат в сила след публикуването им във Федералния регистър, са „съществено сходни“ с тях. В изявлението си Фед заяви, че:
В края на 2014 г., в резултат на проведените преговори, Федералният резерв на САЩ (ФЕД) е приел следните насоки:
Институциите, които се занимават с нови дейности и за които властите все още разработват подходящи надзорни и регулаторни рамки, ще бъдат подложени на по-обстоен преглед.
Независимо от това, продължи той, рамката е усъвършенствана, „за да осигури по-съпоставимо третиране на институциите, които не са федерално застраховани и са чартирани съгласно щатското и федералното законодателство„.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: TVL на Tornado Cash се увеличи с повече от $140 милиона
Нефедерално застрахованите институции, които са лицензирани съгласно федералното законодателство, но нямат холдингово дружество, подлежащо на надзор от страна на Федералния резерв, ще бъдат подложени на най-строг преглед. Финансовите институции се нуждаят от сметка във Федералния резерв, за да имат достъп до глобалните платежни системи.
Бавният подход на Фед към предоставянето на достъп на крипто банките до сметки на Федералния резерв, които често се наричат „главни сметки„, отдавна предизвиква недоумение сред крипто банкерите.
Уайоминг въведе правила, които да позволят съществуването на „блокчейн банки“ през 2019 г. През юни базираната в Уайоминг банка за дигитални активи Custodia Bank заведе дело срещу Борда на федералния резерв и клона на финансовата институция в Канзас Сити, твърдейки, че 19-те месеца, през които е чакала да получи главна сметка, са надхвърлили законово определените ограничения за времето за отговор.
Законът Лумис/Гилибранд ще създаде изисквания за отговорите на Фед на заявленията за водене на главна сметка.
Управителят на Федералния резерв Мишел Боуман предупреди в изявление, че новите насоки „са само първата стъпка в осигуряването на прозрачен процес. […] Съществува риск тази публикация да създаде очакване, че сега прегледите ще се извършват в ускорени срокове“.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.