Европейският банков орган (ЕБО) представи набор от насоки, които имат за цел да гарантират, че доставчиците на платежни услуги (PSP) и доставчиците на услуги за криптоактиви (CASP) спазват санкциите на ЕС и националните санкции, когато съдействат за преводи на средства или крипто.
Публикувани на 14 ноември, тези насоки очертават необходимите стъпки за доставчиците, за да се приведат в съответствие с режимите на ЕС за ограничителни мерки, които имат за цел да предотвратят финансови дейности, които могат да подкопаят политическите и икономическите интереси на ЕС.
От ЕБО подчертаха необходимостта доставчиците на платежни услуги и доставчиците на услуги за обмен на парични средства да прилагат надеждни системи за проверка, за да откриват и предотвратяват всякакви трансфери, които биха могли да нарушат тези санкции.
В насоките се подчертава, че слабостите във вътрешните политики, контрол и процедури могат да доведат до значителни правни рискове и рискове за репутацията, както и до потенциално заобикаляне на санкциите на ЕС. Такива пропуски биха могли да нарушат финансовата стабилност на ЕС и да намалят ефективността на тези ограничителни мерки.
Насоките ще влязат в сила на 30 декември 2025 г. като част от по-широките реформи на ЕС, въведени през 2021 г. с цел подобряване на рамката за борба с прането на пари (AML) и противодействие на финансирането на тероризма (CFT).
Тези правила, които включват нови разпоредби относно трансферите на средства и криптовалути, бяха приети на 9 юни 2023 г. и възлагат на ЕБО да помага на финансовите институции да спазват новите стандарти.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.