Европейският банков орган (ЕБО) представи набор от насоки, които имат за цел да гарантират, че доставчиците на платежни услуги (PSP) и доставчиците на услуги за криптоактиви (CASP) спазват санкциите на ЕС и националните санкции, когато съдействат за преводи на средства или крипто.
Публикувани на 14 ноември, тези насоки очертават необходимите стъпки за доставчиците, за да се приведат в съответствие с режимите на ЕС за ограничителни мерки, които имат за цел да предотвратят финансови дейности, които могат да подкопаят политическите и икономическите интереси на ЕС.
От ЕБО подчертаха необходимостта доставчиците на платежни услуги и доставчиците на услуги за обмен на парични средства да прилагат надеждни системи за проверка, за да откриват и предотвратяват всякакви трансфери, които биха могли да нарушат тези санкции.
В насоките се подчертава, че слабостите във вътрешните политики, контрол и процедури могат да доведат до значителни правни рискове и рискове за репутацията, както и до потенциално заобикаляне на санкциите на ЕС. Такива пропуски биха могли да нарушат финансовата стабилност на ЕС и да намалят ефективността на тези ограничителни мерки.
Насоките ще влязат в сила на 30 декември 2025 г. като част от по-широките реформи на ЕС, въведени през 2021 г. с цел подобряване на рамката за борба с прането на пари (AML) и противодействие на финансирането на тероризма (CFT).
Тези правила, които включват нови разпоредби относно трансферите на средства и криптовалути, бяха приети на 9 юни 2023 г. и възлагат на ЕБО да помага на финансовите институции да спазват новите стандарти.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.