Япония има за цел да въведе нова данъчна структура за дружества, които притежават криптовалути като дългосрочни активи.
Тази инициатива е част от по-широка стратегия, насочена към утвърждаването на Япония като силен претендент в бързо развиващата се дигитална икономика.
В рамките на този план политиците от Либерално-демократическата партия на Япония и техният коалиционен партньор Комейто предлагат освобождаване от данъци на нереализираните печалби от криптовалути, притежавани от предприятията.
Основната цел е да се стимулират продължителните инвестиции в сферата на дигиталните активи. Понастоящем японските компании са подложени на облагане с корпоративен данък въз основа на оценката на техните криптоактиви в края на годината. Предвиденият данъчен план за фискалната 2024 г. обаче означава съществено отклонение от настоящата данъчна система. Той подчертава нарастващото осъзнаване на различното естество на дигиталните активи и тяхното потенциално въздействие върху японската икономика.
Освен че просто облекчава данъчната тежест за японските дружества, тази предложена данъчна реформа означава и стремежа на Япония да привлече по-голяма ликвидност от световния крипто пазар.
Този ход съответства на засилените усилия в различни азиатски региони, целящи да се утвърдят като водещи крипто центрове. Освен това Япония обмисля промени в данъчното облагане на покупките на криптовалути от чуждестранни посетители, въпреки че конкретните подробности за това предложение все още не са изяснени.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.