Неотдавнашната акция за нелегални майнинг ферми в Украйна пое нов обрат - фермите не са били използвани за крипто, както беше съобщено първоначално. Вместо това съоръжението е било използвано за добив на карти за FIFA Ultimate Team.
Украинските власти закриха PlayStation 4 (PS4) майнинг фермата, мислейки, че тя добива крипто, но всъщност тя добивала Ultimate Team Cards във FIFA, за да се продават на черния пазар. Службата за сигурност на Украйна (SBU) публикува съобщение, в което се казва, че е затворила фермата, която съдържа 3800 PS4 конзоли. Фермата е създадена от жителите на Киев и Виница.
Украинската бизнес медия Delo проведе разследване по въпроса, след като беше скептично настроена към възможното използване на фермата за криптовалута. Снимките на фермата, пуснати от SSU, ясно показват стелажи с PS4, както и компактдиск на FIFA. SBU не е правила коментари след акцията, за да запази секретността на разследването .
Извличането на криптовалута изисква специфичен набор от хардуер, за да може да се добиват оптимално активи. PS4 едва ли са подходящото оборудване и е ясно защо Delo се отнасяше скептично към фермата, използвана за добив. Имаше и 500 графични процесора, десетки процесори и документи за потреблението на електроенергия, което може да показва възможността за добив, но засега няма подробности за това.
SBU заяви в публикация, споделена в началото на юли, че е разкрила най-голямата крипто ферма, но може би това е преждевременна декларация.
Наред с регулирането на обмена на криптовалути, правителствата таргетират и фермите за копаене и криптодобивната индустрия като цяло. Много държави издадоха директиви или направо обискираха редица ферми, за да ограничат пространството.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Британец обвинен в използването на Биткойн за финансиране на Ислямска държава
Най-забележителното е, че Китай затвори множество ферми за добив. Само преди няколко дни страната затвори малка криптодобивна ферма в източна провинция. Изпълнителният директор на MicroStrategy Майкъл Сейлър нарече обширната забрана на Китай „грешка за трилион долара“, но такава, която Китай може да си позволи да направи. Репресиите дори изтласкаха световната блокчейн компания IBC Group извън страната, която ще спре операциите си за добив на BTC и ETH в Китай.
Други страни или облагат криптодобивната индустрия, или налагат строги разпоредби. Казахстан ще облага с добив криптовалута от 2022 г. Страната е популярно местоположение за добив заради ниските си цени на електроенергия. Междувременно иранските власти са иззели множество майнинг ригове, след като правителството забрани добива на биткойни.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.