Неотдавна се разпространи подвеждаща информация, според която Русия официално е приела добива на Биткойн и крипто плащанията.
Според публикации в социалните медии се твърди, че Русия е „приела, легализирала и одобрила законопроект за добива на криптовалутите“ , като същевременно третира Биткойн и крипто като чуждестранна валута.
Тази информация до голяма степен е неточна и не е част от целенасочена дезинформационна кампания на Кремъл. Вместо това объркването се дължи на неразбиране на руското законодателство.
Ето какво всъщност се случи с руското крипто законодателство: Долната камара на руския парламент, наричана още „Държавна дума“, прие законопроект, който позволява на някои руски предприятия да използват криптовалутите за международни транзакции, но не и за вътрешни плащания. Това е обхватът на новината – приемането на законопроект, за който се знае от ноември 2022 г. и който все още трябва да бъде приет.
Законопроектът няма да влезе в сила веднага. Според Reuters прилагането му се очаква най-рано през септември, като първите транзакции по този закон се очакват по-късно през годината.
Освен това законопроектът не се отнася до използването на криптовалути в страната. Той е насочен единствено към международните плащания и операциите по добив, които не са свързани с търговия или плащания. Също така закона задължава централната банка на Русия да разработи нова инфраструктура за тези транзакции, но тя все още е в етап на планиране, без да има потвърден график за въвеждането ѝ.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.