Нигерия обмисля да обяви P2P търговията с криптовалути за проблем спрямо националната сигурност, което е сигнал за потенциални регулаторни действия срещу такива транзакции.
Тази промяна следва неотдавнашните ходове на големите финтех стартъпи в страната, които започнаха да блокират сметки, занимаващи се с крипто дейности, и да уведомяват правоприлагащите органи. Това отклонение от предишната регулаторна снизходителност идва на фона на твърденията, че крипто спекулантите засилват волатилността на валутния пазар.
Предложената забрана на P2P търговията произтича от опасенията, че крипто търговците могат да манипулират нигерийската наира чрез „pump and dump“ схеми, което накара властите да я смятат за потенциална заплаха за националната сигурност.
Неотдавнашните регулаторни действия подчертаха тази променяща се позиция, като се съобщава за замразяването на над 1,000 банкови сметки, свързани с P2P транзакции, и за директиви към финтех компаниите да спрат откриването на нови клиентски сметки. Тези мерки подчертават засилващия се контрол и загриженост по отношение на потенциала за незаконни финансови потоци в крипто пространството.
Макар че в миналото Нигерия е показвала по-открита регулаторна среда, пример за което е вдигането на двугодишната забрана за крипто транзакции от Централната банка през декември 2023 г., сегашната траектория предполага затягане на регулациите, като търговията с криптовалути вече се разглежда през призмата на националната сигурност.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.