Световният пазар на незаменяеми токени (NFT) отбеляза значителен спад през май, като общите продажби достигнаха $604 милиона, което е най-ниският месечен резултат от октомври миналата година.
Това е първият месец от 2023 г. насам, в който продажбите на NFT са спаднали под границата от $1 милиарда.
Етериум, водещият блокчейн в света за NFT продажби, с исторически обем на продажбите, надхвърлящ $43 милиарда, регистрира само $164 милиона. продажби през миналия месец, което е най-ниската му стойност от септември насам. За да се открие по-малък брой уникални купувачи в мрежата, трябва да се върнем още по-назад във времето.
Според данни от CryptoSlam, през май Етериум е имал 56,914 уникални купувачи, което е най-ниският брой купувачи на NFT в блокчейн от юни 2021 г. насам.
Спадът в продажбите на незаменяемите токени беше видим и в мрежата на Биткойн, където месечните продажби възлизаха на $160 милиона, което е най-ниската стойност от октомври насам. Както броят на купувачите, така и на продавачите намаля, като Биткойн регистрира най-ниския брой за годината.
Макар че спадът в продажбите беше очевиден в повечето основни блокчейн мрежи, Solana пречупи тенденцията по отношение на активността, регистрирайки месечни продажби на стойност $93 милиона, което е първият път, в който блокчейнът регистрира продажби под $100 милиона от ноември миналата година.
Интересно е, че Solana постави нови рекорди за месечни уникални купувачи и продавачи, съответно с 346,229 и 594,555 адреса. Средната цена на NFT в мрежата обаче спада, като средна месечна стойност на продажбите от $37.8 е най-ниската за тази година.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.