Предложен закон в Ню Йорк, ако бъде одобрен, ще изисква публичните служители в щата да разкриват годишно холдингите на криптовалути над прага от $1,000.
Законопроектът, внесен на 2-ри юли според публичните регистри, беше спонсориран от държавния сенатор Рейчъл Мей.
Чрез изменение на щатския закон за щатските служители, съгласно обобщение на законодателството, предложението има за цел да “затвори вратичката в криптовалутните активи, като Биткойн, в декларацията за финансово разкриване на държавата и да добави прозрачност по отношение на интереса на отделните лица към този вид цифрово финансово имущество.”
Що се отнася до спецификата на промяната в закона за щатските служители, резюмето гласи:
Нов параграф 16-а се добавя към подраздел 3 на раздел 73-а от закона за държавните служители, за да се изисква отчитането на вида и пазарната стойност на криптовалутите, държани от отчитащото се лице, които са над 1,000 щатски долара в края на данъчната година преди датата на подаване. За целите на законопроекта “криптовалута” се дефинира като цифрова валута, в която се използват техники за криптиране за регулиране на генерирането на единици и валута и проверка на прехвърлянето на средства, работещи независимо от централна банка.
Не е ясно колко публични служители в щата притежават криптовалути. В обосновката на законопроекта се цитира ходът на IRS през 2014 г. да третира криптовалутите като форма на собственост за данъчни цели.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: В Аржентина предлагат законопроект за Биткойн
И все пак примери, като покупките на DOGE, Етериум и Cardano от конгресмена от Алабама Бари Мур, илюстрират как някои са привлечени към крипто инвестиции.
Ако бъде одобрен, предложеният закон официално ще влезе в сила на 1-ви януари 2022 г.
.
Изпълняващият длъжността председател на SEC Марк Т. Уйеда обяви създаването на работна група за крипто, чиято цел е да създаде ясна регулаторна рамка за крипто активите.
В края на мандата си председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) Гари Генслър подаде жалба срещу решението по делото с Ripple, като твърди, че в по-ранното решение на съдия Анализа Торес е било неправилно тълкувано правото на ценните книжа.
Хестър Пиърс и Марк Уйеда, републикански членове на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), според съобщенията оценяват текущите действия по правоприлагане срещу крипто компании.
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.