Nuri, една от най-големите крипто борси в Германия, е поредното дружество в сектора на дигиталните активи, което подава молба за обявяване в несъстоятелност на фона на бурните пазарни условия.
Клиентите все още могат да извършват тегления, се казва в изявлението на стартъпа. Производството по несъстоятелност няма да засегне никакви депозити, фондове за криптовалути или инвестиции в Nuri Pot, според компанията.
„За момента нищо няма да се промени и приложението, продуктът и услугите на Nuri Pot ще продължат да работят„, се казва в изявлението.
В съобщението на компанията се добавя: „Поради настоящото предизвикателно развитие на пазара и последващото въздействие на финансовите пазари върху развитието на бизнеса на Nuri, ние подадохме молба за обявяване в несъстоятелност във вторник 9. август 2022 г.“
Базираната в Берлин борса се бори за намиране на инвеститори след последния си кръг на финансиране от Серия B през юни 2021 г., съобщи t3n, местен германски уебсайт за технологични новини. От първоначалното си стартиране през 2015 г. под името Bitwala, компанията е получила общо 42.3 млн. евро от инвеститори в осем кръга на финансиране.
Борсата има над 500,000 клиенти – което я прави един от по-големите играчи в Германия, макар и една от по-малките подобни структури в света.
Nuri приписва своя крах на разпродажбите на криптовалути и срива на криптозаемодателя Celsius. Тези фактори – натрупани с пандемията от коронавирус, икономическата и политическата несигурност поради руската инвазия в Украйна, плюс охлаждането на финансирането – са изиграли роля, заявиха от компанията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Марк Кюбан разкрива в кои малки алткойни инвестира
„Пристъпихме своевременно към заявлението, за да изпреварим трайното напрежение върху ликвидността на нашия бизнес. 2022 г. беше предизвикателна година за стартъп екосистемата в световен мащаб, особено за финтех„, заявиха от борсата.
Компанията заяви, че подаването на документи за несъстоятелност е „временно“ и в момента търси „жизнеспособна концепция за дългосрочно преструктуриране в настоящата ситуация на компанията„.
Nuri е поредната борса за криптовалути, която беше засегната от мечия пазар. Неотдавна базираната в Сингапур Zipmex, преустанови тегленията, тъй като се бореше с ликвидността.
Но не всички надежди са изгубени – крипто компании с по-големи парични резерви се намесиха, за да придобият изпитващи затруднения конкуренти. Миналия месец FTX сключи сделка за придобиване на изпитващия затруднения кредитор BlockFi за сума до $240 млн. долара – а по-рано през юни беше сключила и сделки за закупуване на Bitvo и Embed Financial.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.