Блокчейнът от първи слой Near Protocol и Wormhole Bridge работят заедно за разработване на леки клиентски решения, които поддържат трансфери между веригите, използвайки доказателства за нулево знание (ZK).
Съобщение от Near Foundation разкри, че основният екип на Near Protocol ще се интегрира с Wormhole Bridge за всички междуверижни трансфери на активи, заменяйки Rainbow на Near, сегашния основен междуверижен мост.
Тази интеграция означава, че Wormhole Bridge ще се превърне в основния мост на Near за междуверижни трансфери с основната мрежа на Етериум.
Интеграцията на Near с Wormhole ще използва ZK доказателство за защита на трансферите между веригите на Near и Етериум.
ZK доказателствата позволяват валидиране на транзакциите, без да се разкриват ненужни подробности, като осигуряват сигурен метод за потвърждаване и верифициране на трансферите между двата блокчейна.
Въпреки това, както обяснява Near Foundation, този процес може да бъде изчислително интензивен, което налага прилагането на леки клиентски решения.
Лекият клиент се отнася до модифицирана версия на пълноценен нод (възел) в блокчейн мрежа, който изтегля само част от цялата блокчейн мрежа, като запазва способността си да потвърждава транзакции.
Разработчиците от Near и Wormhole имат за цел да създадат леки клиентски решения, които делегират значителна част от изчислителното натоварване, необходимо за ZK доказателствата, на слой извън веригата.
Според Near Foundation този подход оптимизира съхранението и изчислителните ресурси.
„Интеграцията с Wormhole има за цел да подобри нашата многоверижна оперативна съвместимост чрез усъвършенствани леки клиенти за нулеви познания (ZK)„, заявиха от фондацията.
Като разтоварват по-голямата част от изчислителното натоварване на субект извън веригата, тези клиенти оптимизират ресурсите за съхранение и изчисления, улеснявайки рационализирания и ефективен процес на свързване.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.