В неделя Банката за международни разплащания (БМР) посъветва правителствата да намалят заемите, за да смекчат значителна заплаха за световната финансова стабилност и да подкрепят усилията за контрол на инфлацията.
В годишния си доклад за световната икономика БМР предупреди, че ескалиращите нива на дълга излагат правителствата на риск от криза, подобна на ситуацията в Обединеното кралство през 2022 г.
При тази криза инвеститорите се оттеглиха от държавните облигации, което доведе до скок на разходите по заемите, отслабване на валутата и рязък спад на капиталовите пазари.
БМР отбеляза още, че преди Ковид пандемията заплахата от високите и нарастващи дългове е била прикрита от продължителния период на почти нулеви лихвени проценти, които са поддържали исторически ниски разходи за обслужване на дълга.
Оттогава насам изискванията към държавните разходи нараснаха поради финансирането на енергийния преход, геополитическите проблеми и очертаващото се бреме на застаряващото население, като разходите за обслужване на дълга отново нараснаха.
Според банката е важно да се предприемат изпреварващи действия за избягване на сериозни политически сътресения.
Освен това в годишния си доклад БМР подчерта, че прекомерното заемане на държавни средства стимулира икономиката, което усложнява усилията за контролиране на инфлацията.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).