В неделя Банката за международни разплащания (БМР) посъветва правителствата да намалят заемите, за да смекчат значителна заплаха за световната финансова стабилност и да подкрепят усилията за контрол на инфлацията.
В годишния си доклад за световната икономика БМР предупреди, че ескалиращите нива на дълга излагат правителствата на риск от криза, подобна на ситуацията в Обединеното кралство през 2022 г.
При тази криза инвеститорите се оттеглиха от държавните облигации, което доведе до скок на разходите по заемите, отслабване на валутата и рязък спад на капиталовите пазари.
БМР отбеляза още, че преди Ковид пандемията заплахата от високите и нарастващи дългове е била прикрита от продължителния период на почти нулеви лихвени проценти, които са поддържали исторически ниски разходи за обслужване на дълга.
Оттогава насам изискванията към държавните разходи нараснаха поради финансирането на енергийния преход, геополитическите проблеми и очертаващото се бреме на застаряващото население, като разходите за обслужване на дълга отново нараснаха.
Според банката е важно да се предприемат изпреварващи действия за избягване на сериозни политически сътресения.
Освен това в годишния си доклад БМР подчерта, че прекомерното заемане на държавни средства стимулира икономиката, което усложнява усилията за контролиране на инфлацията.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.