Последният доклад за индекса на потребителските цени (CPI) в САЩ показва, че инфлацията през юли е спаднала до 2.9%, което е малко под очакваните 3%.
Този спад увеличи вероятността за намаляване на лихвения процент през септември, което може да доведе до ръст на Биткойн (BTC) до около $65,000.
Основната инфлация на индекса на потребителските цени, изключваща храните и енергията, съвпадна с прогнозите и достигна 3.2%. Това е първият път от март 2021 г. насам, когато общата инфлация спада под 3%.
Главният анализатор на Nansen, Орели Бартър, подчерта, че тенденцията от второто тримесечие се запазва, особено при услугите, енергията и жилищните разходи. Темпът на инфлация при “суперядрото” на услугите, който се следи отблизо от Федералния резерв, спадна до 2% през юли от 3.9% през юни. Бартър предположи, че това забавяне може да накара Фед да намали лихвените проценти през тази година. Докато пазарите предвиждат намаление със 100 базисни пункта до декември, От Nansen предпочитат по-малки съкращения с общ размер 75 базисни пункта.
Сега фокусът се измества от инфлацията към реалния икономически растеж. Положителните новини за икономиката на САЩ, особено за здравословното състояние на потребителите, са от съществено значение за по-нататъшното възстановяване на акциите и криптовалутите.
Анализаторите на Bitfinex отбелязаха, че евентуално намаляване на лихвените проценти през септември може да доведе до рали на Биткойн и повишен интерес към рисковите активи. По-ниските лихвени проценти обикновено повишават ликвидността и привличат инвеститорите към спекулативни активи, което може да тласне BTC към диапазона $64,000 – $65,000 – критично ниво на съпротива, повлияно от активността на китовете.
Те обаче предупредиха, че макар намаляването на лихвите да може да постави началото на бичи тренд, големите притежатели могат да продават, което да предизвика краткосрочна волатилност преди устойчивото покачване.
През юли водещата криптовалута се доближи до $65,000, тъй като акциите в САЩ се възстановиха, водени от икономически показатели като PCE индекса. Преди това Биткойн достигна $66,400 след положителните данни за индекса на потребителските цени през април, което подхрани надеждите за намаляване на лихвения процент от страна на Фед.
Неотдавнашните ценови колебания на BTC около $65,000 бяха повлияни от различни фактори, включително по-ниска от очакваната инфлация и слаби продажби на дребно. През март значителните покупки на китове на стойност над $1.2 милиарда в BTC по време на пазарния спад бързо възстановиха цената му до $65,000, предизвиквайки хайп за халвинг събитието.
Пазарът на криптовалути преживя негативна седмица, като този спад се отрази и на базираните в САЩ спот Биткойн и Етериум борсово търгувани фондове (ETF), които достигнаха многомесечни дъна.
Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.
Неотдавнашният срив на крипто пазара вкара настроенията на инвеститорите в зоната на „екстремния страх“ спрямо индекса на страха и алчността на Биткойн.
Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.